Moving time  7 hours 44 minutes

Time  14 hours 4 minutes

Coordinates 4255

Uploaded May 31, 2019

Recorded May 2019

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
10,742 f
4,459 f
0
4.6
9.3
18.58 mi

Viewed 124 times, downloaded 10 times

near Chālābeh, Kermānshāh (Iran)

پراوکرمانشاه – قله شیخ علیخان -3357 متر
روز جمعه 10 خرداد ماه سال 1398

***** گروه کوهنوردی شفق سنندج *****

------ زمانبندی اجرای برنامه ------

ساعت ١٢ شب حرکت از ميدان اقبال سنندج
ساعت ١:٣٠ شهر كامياران
ساعت ٢:١٠ سه راهی قازانچي
ساعت ٢:٢٠ ميدان امام حسين کرمانشاه
ساعت ٣ تقاطع چالابه
ساعت ٣:١٠ پاركينگ محیط بانی چالابه
ساعت ٣:٢٠ شروع کوهپیمایی از پارکینگ
ساعت ٤:٣٠ دوراه کانی دوزه ری و شودالان (بالاتر از تنگه تاف )
ساعت ٥:١٥ گردنه کانی دوزه ری ( مله دوزه ری )
ساعت ٥:٢٥ كاني دوزه ری - تنها چشمه مسیر
ساعت ٥:٤٥ حركت به سمت قله
ساعت ٨:٣٠ پناهگاه پراو و صرف صبحانه
ساعت ٩:٢٠ حركت به سمت قله
ساعت 10:30 قله پراو
ساعت 11 فرود و حرکت به سمت پناهگاه
ساعت ١١:٤٥ برگشت به پناهگاه
ساعت ١٣:٤٠ برگشت به كاني دوزه ری و صرف نهار
ساعت ١٥ حركت از کانی دوزه ری به سمت پارکینگ
ساعت ١٦:٥٠ برگشت به پاركينگ محیط بانی
ساعت ١٧ حركت بسمت سنندج
ساعت ٢٠ برگشت به سنندج

-------------------------------------------------------------------------------- ------------

کل مسافت پیموده شده از جاده اصلی کرمانشاه-همدان: 29.91 کیلومتر
مسافت خودرویی جاده اصلی و مسیر چالابه ( رفت و برگشت ): 13.5 کیلومتر
مسافت کوهپیمایی : 16.41 کیلومتر

------------------------------------------------------------------------------
لینک نمایش 3 بعدی اجرای برنامه
https://www.relive.cc/view/rt10005496007
----------------------------------------------------------------------------

***** اطلاعاتی در مورد کوهستان پراو *****

کوهستان پرآو ( به کردی: په‌ڕاو به معنای پرآب) رشته کوهی امتداد یافته از شمال غرب تا شمال ‌شرق شهر کرمانشاه با طول تقریبی ۸۰ کیلومتر و وسعت ۸۸۰ کیلومتر مربع بخشی از رشته کوه زاگرس در غرب ایران می‌باشد . رشته کوه پراو از سمت شمال غربی به رشته کوه شاهو متصل است و از سمت جنوب شرقی ، رودخانه معروف گاماسیاب آن را از رشته کوه هرسین جدا می‌کند و دهستانهای پای روند و میان دربند در جنوب غربی و دهستان‌های دینور و بیلوار در شمال شرقی این کوهستان واقع شده‌اند. قله پرآو باارتفاع ۳۴۰۵ متر از سطح دریا بلندترین قله این کوهستان و یکی از۱۵۱۵قله بسیار برجسته جهان به ‌شمار رفته که در شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع شده‌ است. کوه ‌های این منطقه دارای یکی از عمیق‌ ترین لایه‌های لایم استون کره زمین است و همچنین بعلت فشارهای ناشی از کوه‌زایی آلپی شکاف‌های بسیاری پیدا کرده ‌است. به همین علت عمیق‌ترین غارهای ایران مانند غارهای پراو، جوجار، قیژلان و چاه غار قلا در این کوهستان قرار دارند.
خط الراس اصلی و مرتفع این کوهستان دارای قلل متعددی است که اکثراً ارتفاعی بالاتر از ۳۰۰۰ متر دارند جهت خط الراس اصلی از غرب به شرق امتداد یافته‌است و به ترتیب شامل قلل :خرامان ، قته چرمی ، پرآو ، نماز گاه ، شاودالان ، سه کل ، زنهان ، بیستون ، بان برزه و … می‌باشد عبور از خط الراس ‌های پرآو عمدتاً در بسیاری از مکانها حالت فنی دارند و عبور از بعضی از قسمت‌های آن‌ها احتیاج به طناب و ابزارگذاری دارد بخصوص در قلل خرامان ، قته چرمی ، سه کل و بیستون . در بخش غربی این رشته کوه قله‌هایی با ارتفاع نزدیک به ۳۰۰۰ متر مانند : میرزایی ، رویین ، یافته ، نرامان ، هزاره ، عالیور ، بلوچ ، آژوان و ...قرار دارند.
از قلل زیر ۳هزار متر در کوهستان پراو قله های فرخشاد ( به ارتفاع ۲۴۴۵متر ) ، زرده بلین و دوشاخ ( دوکل ) به دلیل واقع شدن در شمال شهر کرمانشاه مورد استقبال علاقه مندان به کوهنوردی میباشد.

دیواره بیستون اورست صخره‌های جهان:

دیواره بیستون عظیم‌ترین صخره آهکی جهان است که در کوهستان پرآو ( کوه بیستون) واقع گردیده ‌است و با ارتفاع ۱۲۰۰ متر و وسعت بیش از ۵۰۰۰ متر ، در میان فنی‌ترین دیواره ‌های سنگنوردی جهان جای داشته و به اورست صخره‌های جهان مشهور بوده و مرتفع ‌ترین دیواره ایران و پنجمین دیواره مرتفع دنیاست. از سال ۲۰۱۰ میلادی فستیوال جهانی سنگنوردی بیستون در این کوه برگزار می‌گردد. همچنین میراث جهانی یونسکو " کتیبه بیستون "بعنوان بزرگترین سنگ‌نبشته جهان و نخستین متن شناخته شده ایرانی در دامنه‌ های جنوبی این کوهستان قرار دارد.

غار پرآو اورست غارهای عمودی جهان:
غار پرآو یکی از غارهای عمودی برتر جهان بوده و یکی از ویژگی‌ های منحصر به فرد آن وجود دهانه غار در ارتفاع ۳۰۵۰ متری از سطح دریا است که این بالاترین سطح در بین تمام غارهای عمودی دنیا می‌باشد ، از این رو به اورست غارهای عمودی ( عمیق ) جهان مشهور است. این غار با درجه سختی پیمایش D5 از دشوارترین غارهای جهان از نظر غارنوردی به ‌شمار می‌رود. برخی محققان این غار را دشوارترین غار جهان به لحاظ پیمایش ذکر نموده‌اند. در سال ۱۳۸۸ غار پراو توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به عنوان اثر طبیعی - ملی به ثبت رسید. اولین بنیاد غارنوردان کشور انگلستان بنیاد بین‌المللی پرآو نام دارد که در سال ۱۹۷۴ توسط "David Judson" پس از بازگشت از اکتشاف پرآو نامگذاری گردیده‌است همچنین ، کتابی نیز با عنوان غار پرآو Ghar Parau توسط وی در خصوص غار پرآو در سال ۱۹۷۲ در کشور بریتانیا به چاپ رسیده ‌است. تاکنون چندین نفر در این غار جان خود را از دست داده‌اند از این رو لقب غار قاتل به آن داده شده‌ است.

جوجار دومین غار عمیق‌ آسیا:
غار جوجار دومین غار عمیق آسیا ( پس از غار boy-bulok ازبکستان ) به شمار رفته که در کوهستان پرآو در ضلع شرقی قله پراو و ضلع شمالی قله شاودالان قرار دارد که در شهریور ۹۴ به عنوان عمیق‌ترین غار ایران شناخته شد، به این ترتیب رکورد عمیق‌ ترین غار ایران که در اختیار غار پراو بود پس از حدود نیم قرن شکسته شد. یک اکسپدیشن بین‌المللی در مرداد ۹۵ جهت ادامه اکتشاف و ادامه پیمایش در عمق بیش از ۸۰۶ متری غار آغاز گردید. در سوم شهریور ۹۵ اعلام گردید که کاشفان این غار موفق گردیده‌اند به اعماق بیش از ۱۰۰۰ متری جوجار دسترسی یابند به این ترتیب ایران به عنوان ۲۱ امین کشور جهان که دارای غاری با عمق بیش از۱۰۰۰ متر است معرفی گردید. در آخرین اکسپدیشن بین‌المللی در شهریور ماه ۱۳۹۷ که با حضور ۳۷ نفر از استان‌های مختلف و دو غارنورد از کشورهای ترکیه و لهستان برگزار شد با پشتیبانی یک تیم ، غواصی در سیفون انتهایی غار صورت پذیرفت. بعد از دو نوبت غواصی و بررسی این سیفون ، مشخص گردید که این سیفون ، علاوه بر اینکه فاقد دید زیر آب است ، عمق و طول زیادی داشته و برای گذر از آن نیاز به تجهیزات ، نفرات و برنامه‌ریزی‌ های بیشتری است. با توجه به خطرات بسیار غواصی در غار ، سرپرست برنامه تصمیم‌گرفت که انجام عملیات غواصی بیشتر در انتهای این غار را به آینده غارنوردی کشور واگذار نماید. در نهایت و پس از غواصی انجام شده، ضمن افزایش ۶ متر طول و ۴ متر عمق، غار جوجار ، با عمق مکشوف ۱۳۲۰ متر به عنوان عمیق‌ترین غار ایران و در رتبه ۲۷ عمیق‌ ترین غارهای جهان قرار گرفت.
قلاء،دومین چاه غار عمیق جهان:
غار قلاء در انتهای فلات کوهستان پرآو و در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته‌است،
در آخرین روز تابستان ۱۳۹۵ و پس از چند برنامه اکتشافی ، و با حدود ۷۰۰ متر طناب ریزی توسط تیم غارنوردی سورنا به سرپرستی یوسف سورنی نیا ، عمق نهایی این چاه غار ۵۶۲ متر اعلام و بدین ترتیب غار قلا دومین چاه غار عمیق جهان به‌شمار می‌رود.

قیژلان، سومین غار عمیق ایران:
در سال ۱۳۹۷ با پیمایش جدید هیئت غارنوردی متشکل از تیم غار نوردی سورنا از ایران ، تیمهایی از لهستان ، ایتالیا ، ارمنستان و فرانسه ، سومین غار عمیق ایران شناسایی و به این ترتیب رتبه‌بندی این دسته از غارها تغییر کرد. غار قیژلان در فلات پراو تا عمق ۷۰۰ متری اکتشاف و بدین ترتیب عنوان سومین سوپر غار عمیق ایران پس از غارهای جوجار و پراو را بدست آورد.

پناهگاه‌های کوهستان پراو:
در کوهستان پرآو تاکنون دو جان‌ پناه و یک پناهگاه ساخته شده ‌است. پناهگاه بزرگ پرآو که در میدان پراو و در سال ۱۳۵۹ تا ۶۰ شمسی و با هزینه ۴۵ هزار تومان توسط کمیته پناهگاه ‌های هیئت کوهنوردی استان کرمانشاه ساخته شده ‌است. این پناهگاه با مساحتی حدود ۳۲ متر مربع و ظرفیت خواب حدود ۱۵ نفر در ارتفاع حدود ۳۱۰۰ متری و بسیار نزدیک به دهانه ورودی غار عمیق پراو است. جان‌پناه غار یک شبه ، جان ‌پناه دیگری در جبهه جنوبی قله پراو است که در سال ۱۳۵۹ در مسیر صعود قله پراو و در ارتفاع ۲۷۲۰ متری با هزینه ده هزار تومان ساخته شده‌است. مساحت آن حدود نه متر مربع و ظرفیتش حدود هشت نفر برای خواب است. جان‌پناه فلزی گردنه شنل هم در سال ۱۳۶۲ توسط فدراسیون کوهنوردی در مسیر صعود به قله شاودالان و بر روی گردنه ۲۷۰۰ متری شنل ساخته شده‌است. مساحت و ظرفیت آن به ترتیب ۱۰ متر مربع و حدود ۸ نفر برای خوابیدن است.

سرابها و چشمه‌های پرآو:
1-سراب بیستون: این سراب در سی کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه بیستون قرار دارد. وجود طبیعت زیبا ، درختان چنار سر به فلک کشیده و آثار تاریخی منحصر به فرد در پیرامون سراب آن را به یکی از پرجاذبه‌ ترین و زیباترین سراب ‌های ایران مبدل کرده ‌است.
۲-سراب برناج: سراب برناج در دامنه کوه بیستون در دامنه رشته کوه‌ های پراو و منطقه حفاظت شده بیستون قرار دارد. سراب «برناج» به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی استان کرمانشاه به عنوان یک اثر طبیعی در لیست میراث ملی به ثبت رسیده‌است.
۳-سراب نجوبران: از جنوب به کوه پرآو ، ودره گل دره و از جنوب غربی به دره سیراوله محدود می‌شود سراب نجوبران به دلیل برخورداری از جاذبه ‌های طبیعی متنوع و کم‌ نظیر یکی از سرابهای بسیار زیبای استان کرمانشاه است و هرساله پذیرای سیل بیشماری از گردشگران از سراسر کشور است. قلمرو این سراب طبیعی ، زیستگاه گونه‌های نادر گیاهی و جانوری است.
4-سراب طاقبستان
5-سراب سرابله
۶-چشمه دوزه ری : در میان دره‌ای معروف به دوزه ری و در مسیر صعود به قله پراو واقع می‌گردد.
7-چشمه گردل: در مسیر صعود به قله شودالان واقع گردیده‌ است.
8-چشمه پونه (کینی پونله): در مسیر صعود به قله شودالان واقع گردیده ‌است.
9-چشمه کانی کره: در مسیر تنگه بزازخانه و تنگ ریواسه و صعود به گردنه شنل و قله شاودالان قرار گرفته ‌است.
۱۰-چشمه سیروله
۱۱-کانی خور خور
۱۲-سراب کِنِشت : در تنگه ای به همین نام حد فاصل قله واسی و قته چرمی قرار دارد
۱۳-سراب خضر زنده: در دهستان میان دربند واقع در ۲۴ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه قرار گرفته‌است.

زیست‌ بوم پرآو:
منطقه حفاظت شده بیستون بخشی از کوهستان پرآو می‌باشد ، در سال ۱۳۹۳ برنامه ایجاد اکو پارک "پرآو" ، در منطقه حفاظت شده بیستون به عنوان جاذبه طبیعی بی‌نظیر در خاورمیانه مطرح گردید.
اکوسیستم این منطقه شامل پوشش گیاهی نظیر بلوط ، آلبالو وحشی ، زالزالک ، گلابی وحشی ، بنه و پستاندارانی چون کل و بز ، گرگ ، پلنگ ، گورکن ، گربه جنگلی ، خرس قهوه‌ای ، قوچ و میش ، گرگ آسیایی ، شغال ، روباه و گراز ، کفتار ، گورکن، خارپشت ، خرگوش و… می‌باشد.
*** منبع ویکی پدیا ***
-----------------------------------------------
Waypoint

Environmental Protection Parking

پارکینگ محیط بانی
Waypoint

2 Way of Abshar Khoshkeh ( waterfall )

دوراهی آبشار خشکه
Waypoint

2 Way - To The Right Side

دوراهی - بطرف سمت راست
Photo

On The Top Of The Tange Taf

بر بالای یال تنگ تاف
Waypoint

Tow Way to Kani Dozari And Shawdalan

دوراهی کانی دوزه ری و شودالان
Photo

Two Ways To Kani dozari Pass And Shaowdalan Summit

دو راهی مله دوزه ری و شودالان
Waypoint

Two Ways To Kani dozari Pass And Shaowdalan Summit

دو راهی مله دوزه ری و شودالان
Photo

Kani Dozari Pass

مله کانی دوزه ری
Photo

Kani Dozari Fountain

چشمه کانی دوزه ری
Photo

Kharsang Stone - To The Left Side

خرسنگ در مسیر صعود - مسیر سمت چپ خرسنگ
Photo

KharSang Stone After Kane Dozari Funtain

خرسنگ بعد از چشمه کانی دوزه ری
Photo

At the beginning of KharSang Valley

ابتدای دره خرسنگ
Photo

KharSang Valley

دره خرسنگ
Waypoint

Two-way overnight (right) and ski slopes Valley (left)

دو راهی جانپناه یک شبه ( سمت راست ) ودره شن اسکی ( سمت چپ )
Photo

The path of overnight Shelter

مسیر جانپناه یک شبه
Photo

Overnight Shelter

جانپناه يك شبه
Photo

Crossroads overnight Shelter and ski slopes Valley From Above

دوراهی جانپناه یک شبه و دره شن اسکی از بالا
Photo

First Tab - Khaste Nabashid ( Do not be tired )

تابلو اول - خسته نباشید
Photo

A View Of The Se Kal Summits Between The First And Second Boards

نمایی از سه کل بین تابلو اول و دوم
Photo

Second Board - Do Nnot Waste

تابلو دوم - زباله نریزید
Photo

Paraw Shelter

پناهگاه پراو
Photo

Se Kal Summits From Shelter

سه كل از پناهگاه
Photo

Snowboarding after shelter

برفکوبی بعد از پناهگاه
Photo

Snowboarding Under The Sheikh AliKhan Peak

برفکوبی زیر قله شیخ علیخان
Photo

Over The Sheikh Alikhan Peak

بر فراز قله شیخ علیخان
Photo

Sheikh Alikhan Peak View Of The Shelter

نمای قله شیخ علیخان از پناهگاه
Photo

A View Of Se Kal Summits On Tthe Rreturn Path After Shelter

نمای سه کل در مسیر بازگشت بعد از پناهگاه
Photo

A View Of The Kani Dozari Plain On The Return Path Below The Shelter

نمایی از دشت کانی دوزه ری در مسیر بازگشت زیر پناهگاه
Photo

A View Of Se Kal On The Top Of The First Panel

نمای سه کل در مسیر بازگشت بالای تابلو اول
Photo

The spiral path under the first table in return

مسیر مارپیچی زیر تابلو اول در بازگشت
Photo

پناهگاه از بالا

Photo

A view of the overnight shelter from the top on the return path

نمایی از پناهگاه یک شبه از بالا در مسیر برگشت
Photo

On The Return Path

در مسیر بازگشت
Photo

Above THe Kani Dozari Funtain

در بالای چشمه کانی دوزه ری
Photo

A View Of The CheroBer Strait In The Back

نمایی از تنگه چروبر در بازگشت
Photo

A View Of The Bazaran Strait On The Return Path

نمایی از تنگه بزازان در مسیر بازگشت
Photo

The CheroBer Strait

تنگه چروبر
Photo

Taf And CheroBer Strait

تنگ تاف و چروبر
Photo

Tow Way Of Tang-taf and Showdalan Summit

دو راهی تنگ تاف و شودالان در بازگشت
Photo

Tow Way Of Tang-taf and Showdalan Summit

دو راهی تنگ تاف و شودالان در بازگشت
Photo

Passing Through The Edge Of The Strait Of Taf

عبور از یال تنگه تاف
Photo

A View Of The Bazazan Strait

نمایی از تنگه بزازان
Photo

A View Of The CheroBer Strait

نمایی از تنگه چروبر
Photo

Outback Paraw Mountain View

نمای کلی کوهستان پراو
Photo

Paraw View Of Tthe Parking

نمای پراو از پارکینگ

6 comments

 • Photo of arram1969

  arram1969 Jun 1, 2019

  Paraw Mount ( SheikhAliKhan Summit )
  قله پراو – قله شیخ علیخان

  روز جمعه 10 خرداد ماه سال 1398

  ***** گروه کوهنوردی شفق سنندج *****

  ------ زمانبندی اجرای برنامه ------
  ساعت ١٢ حرکت از ميدان اقبال
  ساعت ١:٣٠ شهر كامياران
  ساعت ٢:١٠ سه راهی قازانچي
  ساعت ٢:٢٠ ميدان امام حسين کرمانشاه
  ساعت ٣ تقاطع چالابه
  ساعت ٣:١٠ پاركينگ محیط بانی چالابه
  ساعت ٣:٢٠ شروع کوهپیمایی از پارکینگ
  ساعت ٤:٣٠ دوراه کانی دوزه ری و شودالان
  ساعت ٥:١٥ گردنه کانی دوزه ری ( مله دوزه ری )
  ساعت ٥:٢٥ كاني دوزه ری
  ساعت ٥:٤٥ حركت به سمت قله
  ساعت ٨:٣٠ پناهگاه پراو و صرف صبحانه
  ساعت ٩:٢٠ حركت به سمت قله
  ساعت 10:30 قله پراو
  ساعت 11 فرود و حرکت به سمت پناهگاه
  ساعت ١١:٤٥ برگشت به پناهگاه
  ساعت ١٣:٤٠ برگشت به كاني دوزه ری و صرف نهار
  ساعت ١٥ حركت از کانی دوزه ری به سمت پارکینگ
  ساعت ١٦:٥٠ برگشت به پاركينگ محیط بانی
  ساعت ١٧ حرك

 • Photo of arram1969

  arram1969 Jun 1, 2019

  ----------------------------------------------------------------------------------------
  کل مسافت پیموده شده از محل جاده اصلی کرمانشاه-همدان: 29.91 کیلومتر
  مسافت خودرویی جاده اصلی و مسیر چالابه ( رفت و برگشت ): 13.5 کیلومتر
  مسافت دره نوردی و کوهپیمایی : 16.41 کیلومتر
  ------------------------------------------------------------------------------

 • Photo of arram1969

  arram1969 Jun 1, 2019

  ------------------------------------------------------------------------------
  لینک نمایش 3 بعدی اجرای برنامه
  https://www.relive.cc/view/rt10005496007
  ----------------------------------------------------------------------------

 • Photo of Sane Parandan

  Sane Parandan Jun 1, 2019

  برنامه بسیار عالی با دوستان و همنوردان ناب، ممنون بابت اطلاعات خوب و عکس های عالی، همیشه بر فراز و پایدار باشید

 • nouriborhan45 Jun 2, 2019

  درود بر شما . خسته نباشید . همیشه در اوج.

 • Photo of arram1969

  arram1969 Jun 2, 2019

  درود و سپاس . همیشه پایند باشید

You can or this trail