-
-
3,507 f
984 f
0
7.0
14
27.92 mi

Viewed 652 times, downloaded 1 times

near Żegiestów Zdrój, Województwo małopolskie (Rzeczpospolita Polska)

Z Żegiestowa do Nowego Sącza przez Pustą Wielką.
pociągiem do Żegiestowa - Żegiestów (start) - Żegiestów Palenica (5,3 km) - Pusta Wielka Rozdroże (8 km)- Pusta Wielka (8,4 km) - Bacówka nad Wierchomlą (13,5 km) - Runek (16 km) - Uhryń (23 km) - Łabowa (29 km) - Maciejowa (32 km) - Nawojowa (39 km)- Nowy Sącz (45 km)

Ciekawe miejsca:
- Cerkiew w Żegiestowie - zbudowana w latach 1917-1925 w typie architektury bojkowskiej. Ze względu na budulec, kamień-cegła, a nie powszechnie stosowane w cerkwiach bojkowskich drewno, jest to jedyna taka budowla w Polsce i jedna z 3 w Europie. Po przymusowych przesiedleniach greckokatolickich Łemków w wyniku Akcji Wisła (1947), cerkiew pw. św. Michała Archanioła przekształcona została na kościół rzymskokatolicki pw. Świętej Anny i Św. Michała Archanioła.
- droga grzbietem z Pustej Wielkiej do Bacówki nad Wierchomlą
Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) - szczyt w bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny, choć bardzo zalesiony, pełny pięknych borowin
Po zejściu z Pustej, niebieskim szlakiem dochodzimy do górnej stacji wyciągów Frycek i Szczawnik II, skąd rozpościera się piękna panorama na pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie, a idąc dalej niezalesionym (!!!) grzbietem w kierunku Bacówki nad Wierchomlą otwierają się widoki na Pasmo Radziejowej, Beskid Wyspowy i Tatry.
Bacówka nad Wierchomlą (887 m n.p.m.) - schronisko na szlaku niebieskim między Pustą Wielką a Runkiem. Sprzed schroniska, siedząc na ławeczkach lub polanie, można podziwiać piękną panoramę Pasma Radziejowej i Tatr.

Comments

    You can or this trail