Time  7 hours 24 minutes

Coordinates 4902

Uploaded June 4, 2017

Recorded June 2017

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
9,404 ft
4,357 ft
0
9.7
19
38.86 mi

Viewed 874 times, downloaded 29 times

near Panāhgāh-e Sabalān, Ardabīl (Iran)

روز سوم سفر به ییلاقات سبلان . شروع از آب گرم شابیل و اتمام در شهر اردبیل . گزارش کامل را می توانید رد سایت گردنه مه آلود ببینید .
سوم مسیرمان را از شابیل آغاز کردیم . در اولین پیچ بعد از شابیل در مسیری سرپایینی که به سمت قوتور سویی می رود ، باز همان گل های زرد به استقبالمان آمدند . مسیر از شابیل تا مشگین شهر آسفالته است ولی مسیری که ما قصد داشتیم ادامه دهیم مسیر سردابه بود که از قوتورسویی جدا می شد . راهخی خاکی ولی بسیار خوب و صاف که اصلا با مسیر ییلاق دیرور قابل مقایسه نبود . به قوتورسویی که رسیدیم ، بساط قصابی و کبابی برقرار بود . اگرچه صبح زود بود ولی هوس کباب کردیم با دوغ . حتی آقای نورانی که گیاه خوار اند نیز نتوانستند در برابر وسوسه سیخ و گوشت تازه مقاومت کنند .

قوتور سویی
قوتور سویی
قصابی و کبابی
قصابی و کبابی
از قوتورسویی به سمت سردابه ، اول مسیر سربالایی است . راه خاکی از داخل قوتورسویی جدا می شود . مسیر تا جایی بالا می رود که کوهی را رد می کنیم و دیگر قوتور سویی دیده نمی شود . بعد از آن مسیر ، بده بستان دارد و بیشتر رو به پایین است . ارتفاعات بالاتر ، مراتعی با گل ها و گیاهان کوچک اند و هر جا آب بیشتری بوده ، گل های زرد مجال یافته و دشت را تصرف کرده اند . مسیر پر از چادر عشایر است .پایین تر که می روی نوع گیاهان عوض می شود . گل ها و گیاهانی بلند و با رنگ های بسیار متنوع ، بویژه در اطراف سردابه ، همه جا را گرفته اند . روستای سردابه بسیار زیباست . شاید بگویم یکی از زیباترین روستاهایی که تا بحال دیده ام . نه خود روستا و معماری اش. نه خود روستا چیز خاصی ندارد . بجز آب گرمی که نمونه اش در مشگین شهر هم بود . آبشاری که انتهای ده است هم در این فصل که هنوز خشکی هوا شروع نشده آب چندانی ندارد . ولی اطراف این ده بهشت بی نظیری است . از انواع گل های بهاری آنچه را که خواسته باشید در اینجا پیدا می شود . مزارع و مراتعی در رنگ های متنوع و زیبا . گل های لاله و شقایق ، خار مریم و .....

مراتع بالاتر ، گل ها و گیاهان کوچک دارند
مراتع بالاتر ، گل ها و گیاهان کوچک دارند
اطراف سردابه ، گل ها متنوع ترند و زیبا تر
اطراف سردابه ، گل ها متنوع ترند و زیبا تر
از چند کیلومتر مانده به سردابه ، جاده آسفالت می شود . سرپایینی آسفالت ، هیجان انگیز ترین چیزی است که بعد از سه روز رکابزنی اکثرا سربالایی می توان از آن لذت برد . چشمه آب گوارایی هم در همان ابتدای مسیر آسفالت در کنار جاده هست . با ورود به روستا ، بوی آش دوغ سرمستمان کرد و در اولین مغازه ده ، خود را مهمان کردیم به دو سه کاسه از این آش خوشمزه .

آش دوغ سردابه
آش دوغ سردابه
سردابه
سردابه
از سردابه تا اردبیل ، جاده آسفالته با شیب کم را به سرعت طی کردیم . به اردبیل که نزدیک تر می شدیم مراتع جای خود را به زمین های گندم و سیب زمینی می داد . اگرچه گل های شقایق تمام تلاش خودشان را کرده بودند تا در میان گنم زارها نیز خود نشان دهند ولی رفته رفته کم رنگ تر می شدند و با شروع اولین نشانه های شهر ، از آنها فقط خاطره سفری شیرین بیاد مانده بود .

وارد اردبیل که شدیم با آقای نورانی خداحافظی کردیم . آقا هادی را راهی تهران کردیم و من و آقا عبدالله و آقا یحیی به سمت مهربان و تبریز با اتوبوس راهی شدیم .

مسیر روز سوم در ویکی لاک

اگر قصد اجرای این سفر را دارید موارد زیر حایز اهمیت اند :

1- برای شروع برنامه ، همین جهتی که ما رفتیم مناسب تر است. جهت عکس شیب تند تری دارد .

2- اگر قصد برنامه کوتاه تری دارید بسته با سلیقه تانی می توانید هر یک از روزها را انتخاب کنید و یا هر روز را به دو قسمت تقسیم کنید . در نظر داشته باشید که این برنامه ریزی بر اساس امکان اقامت طراحی شده است که بسیار مهم است .

3- با عشایر مهربان باشید . آنها صاحبان اصلی آن مراتع هستند . در مراتع اگر قصد عکاسی هم دارید مانند میهمان عمل کنید . اجازه بگیرید هم کسی به شما نه نمی گوید ولی محترمانه تر است .

4- منطقه ، منطقه ای سنتی است . شاید پوشش زنان عشایر و آزادی شان در انجام امورات دامداری ، این مسئله را تداعی کند که به راحتی می توان آنها را سوژه عکس قرار داد ولی اینگونه نیست . اگر خواستید حتما اجازه بگیرید و به احتمال زیاد نه می شوید . پس همان بهتر که به عکاسی از طبیعت بپردازید .

5- حتی اگر تابستان به سفر می روید دستکش گرم همراه داشته باشید . این تجربه تگرگ است.

View more external

Fountain

در راه قوتور سویی

در راه قوتور سویی
Fountain

قوتور سویی

قوتور سویی
Fountain

چشمه

چشمه
Fountain

انتهای سربالایی

انتهای سربالایی
Fountain

دشت گل های آبی

دشت گل های آبی
Fountain

چشمه

چشمه
Fountain

گلستان

گلستان
Fountain

سردابه

سردابه
Fountain

آبشار سردابه

آبشار سردابه
Fountain

باز هم گل

باز هم گل

3 comments

 • Photo of maryamshirazi

  maryamshirazi Feb 13, 2018

  سردابه طبیعت بسیار زیبایی دارد . اواسط خرداد بهشت روی زمین است

 • Photo of Oscar Upegui

  Oscar Upegui Feb 14, 2018

  A very nice route, thanks for sharing the route.

 • Photo of abmah

  abmah Mar 5, 2018

  صبحی که با شیشلیک در قوتورسویی شروع بشه مگه میشه بد باشه .

You can or this trail