Moving time  5 hours 22 minutes

Time  13 hours 55 minutes

Coordinates 9215

Uploaded April 1, 2018

Recorded March 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
5,764 ft
2,612 ft
0
10.0
20
39.87 mi

Viewed 316 times, downloaded 11 times

near Dehdez, Khuzestan (Iran)

روز اول سفر کارون از دهدز به باجول با گذر از سادات
حسینی و شیوند
سفر جنوب را به پینهاد مصطفی برنامه ریزی کردیم . از بالا و پایین کردن نقشه ، در نهایت به این رسیدیم که مسیر کارون را از جایی بگیریم پایین برویم . پایین تر از شوشتر گرم است . از یاسوج می خواستیم شروع کنیم که با بررسی هواشناسی دیدیم هنوز سرد است و نمی توان برنامه خوبی داشت . در نهایت برشی از کارون که در نظر گرفتیم بخشی بود با شروع از سادات حسینی و با پایان در کوشک . البته چیزی که در عمل اجرا شد کمی متفاوت با برنامه ریزی انجام شده بود . در بخش هایی با جبر شرایط مجبوز به تغییراتی در برنامه شدیم . ولی هر گوشه از این سرزمین دیدنی های خود را دارد . برنامه بسیار زیبایی شد . گزارش این برنامه را در چهار بخش که هر بخش مسیر طی شده در یک است آورده ام . تلاش کرده ام در نقاط مختلف به مقتضای شرایط تصویری اضافه نمایم تا مسیر بهتر بتواند در اختیار دوستان طبیعت گرد باشد .
برای این سفر تیمی 25 نفره را آماده کردیم و از تهران راهی شدیم . مبدا دوچرخه سواری ما دهدز بود . از تهران تا دهدز حدود 10 ساعت راه است . ما حدود ساعت 9 از تهران داهی شدیم و تقریبا ساعت 7 بود که دهدز بودیم .
برای پشتیبانی برنامه از آقا حیدر خواهش کرده بودیم با ما همراه باشد . آقا سید حیدر ، راننده نیسان است و آشنایی کامل به منطقه دارد . انسانی بسیار آرام و با حوصله که خودش می تواند دلیلی باشد برای اینکه سفر و خاطره ای خوب از جنوب به یادگار داشته باشید . شماره سید حیدر این است . خواستید برید اون ورا حتما باهاش در ارتباط باشید :
09376941326
09167597585
از دهدز به سمت سادات حسینی ، مسیر بالا و پایین دارد . باید گردنه ای را رد کنید . مسیر آسفالته است و آسفالت خوبی هم دارد . دو طرف جاده هم پر است از درختان بلوط . نرسیده به سادات باید از دریاچه سد رد شوید . با بارج که همان کشتی های یدک کش محلی است . رایگان است و بریا نفرات بدون نوبت ولی برای ماشین ها نوبت دارند . روزهای تعطیل معمولا شلوغ است و محلی ها که با شلوغی رندگی شان مختل می شود معمولا در این شرایط روحیه شکننده ای دارند و کمی عصبی اند . هر رفتار نادرستی در این شرایط می تواند به دعوایی خشن تبدیل شود . پس باید رعایت حال آنانی را که از وجود ما در عذابند را داشت .
بعد از سادات به سمت شیوند در امتداد دریاچه حرکت کردیم . جاده خاکی بود . ولی در عوض خلوت و خوب بود . هوا نسبتا گرم بود و کمی اذیت کننده . ملی مناظر واقعا عالی و زیبا بودند .
قبل از شیوند جوانی ما را دعوت کرد که از آبشار دیگری قبل از شیوند بازدید کنیم . پول خواستند . کمی حرف هایشان بی حساب بود و معلوم نبود برای چه پول می خواهند . از دیدار آبشار منصرف شدیم و به سمت شیوند حرکت کردیم .و
گرمای هئا باعث شده بود سرعتمان مکم تر از پیش بینی باشد و بخشی از زمانمان را از دست بدهیم . به سمت روستای شیوند حرکت کردیم و در باغی استراحت کرده و ناهار خوردیم . آبشاار شیوند مسیر سربالایی به سمت جنوب ده دارد که جاده ای باریک است و تنها یک ماشین می تواند از آن رد شود . راستش را بگویم اهالی شیوند مهمان نوازان خوبی نبودند . رفتارشان بیشتر نشان از این داشت که هر چه بیشتر بگیرند راضی ترند . هیچ تلاشی برای رضایت مهمان هم نداشتند . قیمت ها گران و رفتارها تنش دار و غیر دوستانه . راستش ما به دلیل کسر زمان ، بازدید از آبشار را در برنامه قرار ندادیم ولی قسمتی از مسیر را مکه تا باغ در مسیر آبشار بالا رفتیم کافی بود تا این احساس منتقل شود .
بعد از ناهار دیر هنگام به سمت اسکله شیوند رفتیم اینجا هم بارج دارد برای رفتن به جاهای مختلف آب. بارج دیر آمد و زمانی نسبتا طولانی را در اسکله منتظر ماندیم ولی در نهایت به ساحل باجول جایی که قبلا در نظر گرفته بودیم رسیدیم. شب شده بود . در کنار اسکله چادرها را بپا کردیم و در کنار کارون شبی رویایی را به صبح رساندیم .
نکات قابل توجه در این برنامه :
1- مردم منطقه در صف های خودرو عصبی اند . حق هم دارند . باید رعایت حال آنها را کرد .
بر خلاف تصور ، روستاهای این منطقه بسیار محروم و کم امکانات اند . از شهر امکانات تهیه کنید راحت ترید .
شاید باور نکنید ولی بسیاری از این روستاها مشکل آب دارند . آب در دریاچه و اینها تشنه لبان می گردند . متاسفانه
در این منطقه رانندگی ها خیلی جالب نبود . آمادی که خودشان از تصادفات می دهند هم شاید به این نکته برگردد . در طی این سفر عادی شد برایمان کسانی که سر خود راتا کمر از شیشه بیرون می آوردند برای اعلام وجود . بعضی وقت ها این اعلام وجود ها خطرناک نیز بود . بعضی وقت ها صرفا کلامی بود و نازیبا . من مشت موتورسوار را تجربه کردم همراه با خنده های بعد آن . شانس آوردم که توانستم تعادلم را در آن سرعت حفظ کنم .
منطقه واقعا زیباست . بسیار بسیار زیبا . واقعا رویایی است .
خود بارج سواری هم حال خوبی دارد . قسمتی از بارج سواری مان در شب بود و واقعا چسبید .
آب دریاچه خوردنی است . خود اهالی بدون جوشاندن می خورند . من هم خوردم . اگر می توانید بجوشانید ولی اگر اضطرار بود خیلی سخت نگیرید . من هنوز زنده ام .
وجود یک راهنمای محلی در برخورد با مردم واقعا تاثیر گذار است . بومی ها هوای هم را خیلی رارند. وجود سید حیدر برایمان عالی بود .

View more external

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

4 comments

 • Photo of maryamshirazi

  maryamshirazi Apr 2, 2018

  جای ما خالی

 • Photo of S.king

  S.king Apr 3, 2018

  برنامه عالی بود. تلفیقی از انواع مسیرها و کمپ در فضاهای خوب همراه دوستان خوب

 • Photo of meybodi

  meybodi Apr 5, 2018

  برنامه بسيار خوبي بود بسيار

 • Photo of abmah

  abmah Apr 24, 2018

  دوچرخه رو ردیف کنم میام انشاالله برنامه ها رو . گردنه مه آلود آماده باشششش

You can or this trail