Download

Distance

47.61 mi

Elevation gain

7,218 ft

Technical difficulty

Difficult

Elevation loss

7,477 ft

Max elevation

9,311 ft

Trailrank

89 5

Min elevation

3,563 ft

Trail type

One Way

Time

11 hours 59 minutes

Coordinates

6381

Uploaded

June 2, 2017

Recorded

June 2017
 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
Be the first to clap
3 comments
 
Share
-
-
9,311 ft
3,563 ft
47.61 mi

Viewed 1452 times, downloaded 18 times

near Mehrabān, East Azerbaijan (Iran)

سبلان سومین قله بلند ایران و یکی از زیباترین هاست . هر ساله از اوایل تابستان موج حضور کوهنوردان بریا صعود به این قله آغاز می شود . مسیر تردد به قله بسیار شناخته شده است . زیبایی های مسیر دره شیروان دره سی و چشم اندازهای منحصر به فردی که در مسیر رسیدن از مشگین شهر به پناهگاه دیده می شود . ولی زیبایی های این منطقه محدود به این مسیر نیست . مسیرهایی که دور از دسترس تر بوده اند ، زیبایی های بکر خود را بیشتر و بهتر حفظ کرده اند. مسیر های فرعی ییلاقات که مسیر تردد محدود عشایر منطقه است راههایی است که می تواند ما را به قلب این زیبایی ها برساند .

برای تعطیلات خرداد 96 برنامه ریزی کردیم تا در دامان سبلان باشیم . نیم دور ، دور این کوه زیبا را در نیمه شمالی آن از مهربان در آذربایجان شرقی که شهر خودمان است تا اردبیل طی کنیم . برای سفر به این منطقه ، تعطیلات خرداد بهترین زمان است . چرا که با توجه به دمای پایین منطقه ، گل ها در خرداد به اوج خود می رسند . بعد از 15 خرداد ، مسیر ورود عشایر به منطقه باز می شود و با چرای مراتع ، زیبایی های آن دیری نخواهد پایید .

مسیر به این شرح برنامه ریزی شد :

روز اول از مهربان تا مشگین شهر از مسیر روستای نرمیق

روز دوم از مشگین شهر به سمت مسیر آب گرم هایی که در نهایت به قینرجه و موئیل منتهی می شود و از مسیر ییلاقات تا شابیل

روز سوم از مسیر سردابه تا اردبیل

روز های اول و دوم برنامه تا حد زیادی سنگین در نظر گرفته شده بود . لذا برای اطمینان از امکان اجرای برنامه ، تیم کوچک و چابکی برای این برنامه تدارک دیده شد . آقایان هادی قربانزاده ، یحیی علی پور ، قهرمان نورانی ، عبدالله مهدوی و آیدین غفارنژاد مهربانی نفرات تیم بودند .

نفرات شب با اتوبوس مهربان حرکت کرده و صبح ساعت 7 در مهربان پیاده شدند . برای عزیمت به مهربان می توانید با اتوبوس های زیر هماهنگی نمایید .

آقای عبدالهی 09125974675

آقای احساسی 09144180150

با آماده سازی دوچرخه ها به سمت روستای برآغوش حرکت کردیم . صبحانه مفصلی در باغ حاج رشید صرف شد :
باقی مانده سیب زمینی هایی را که با نان تازه و کره و پنیر به همراه چای آویشن صرف شده بود لای نان پیچید و به عنوان ذخیره آخرت همراه برداشت . مسیر را ادامه دادیم . از مهربان به سمت نرمیق حدود 15 کیلومتر مسیر آسفالته با شیب سربالایی ملایم است . بعد از اینکه وارد مسیر فرعی خاکی شدیم ، شیب مسیر هم افزایش می یابد . اطراف مسیر تا روستای صومعه ، زمین هایی بود که به نظر می رسید خشکسالی تاثیر قابل توجهی روی آنها داشته و بسیاری از کشت ها وضعیت جالبی نداشتند .

مزارع مسیر مهربان تا برآغوش
مزارع مسیر مهربان تا برآغوش
وارد سربالایی خاکی شدیم . اینجا زمین خشک تر بود . مسیر بسیار خوب بود و در نتیجه تلاش هایی که اخیرا برای بهبود این مسیر انجام شده است ، مسیر یکدست و صاف و نسبتا عریضی تا سه راهی نرمیق ساخته اند . بعضی جاها سربالایی ها ناگزیرمان می کرد که دوچرخه را دست بگیریم ولی در مجموع ، تیم روان بود و خوب پیش می رفت . با بالا رفتن ارتفاع وضعیت گیاهان هم بهتر می شد . مسیر تا سه راهی نرمیق هیچ خروجی ای ندارد . ولی به جایی می رسد که 4 راه از آن منشعب می شود . راه میانی که پیچ در پیچ در سینه کش کوه بالا می رود مسیر درست ماست . این مسیر نسبت به سایر مسیرها کم تردد تر است و ممکن است یافتن مسیر در اینجا مشکل باشد .

شروع جاده خاکی
شروع جاده خاکی- هم تابلو دارد و هم از اهالی محل می توانید آدرس روستای نرمیق را بگیرید .
این همان جایی است که مسیرها جدا می شود . مسیر میانی که بالای کوه میرود انتخاب ماست و ما را به مشگین شهر خواهد رسانید .
این همان جایی است که مسیرها جدا می شود . مسیر میانی که بالای کوه میرود انتخاب ماست و ما را به مشگین شهر خواهد رسانید .
بعد از سه راهی ، چشمه آبی است که می توان قمقمه ها را پر کرد . جلوتر چند جای دیگر هم آب هست و بعلاوه اینکه عشایر در این مسیر زیادند . می تان از آنها هم آب گرفت . ولی احتیاط شرط عقل است . در مسیر همانطور که گفتیم چادرهای عشایر زیادند و هر چادری چندین سگ دارد . معمولا سگ ها نا آرامند و برخورد نامناسب می تواند حادثه ساز باشد . بنابر این سعی می کنیم از کنار چادرها به آرامی عبور کنیم و با شنیدن صدای سگ ، از دوچرخه پیاده شده و دوچرخه ها را دست بگیریم .

این ییلاق پر از گل های آویشن و گون است . الان بهترین فصلش است و بوته های گون پر از گل اند و فضا پر از گله گله گل های بنفش و یاسی در محیطی سبز است .

اینجا پر گل های گون و آویشن است .
اینجا پر گل های گون و آویشن است .
هوا تا اینجای مسیر آفتابی بود . از دو ابرهایی دیده می شوند و هوا نسبتا خنک تر شده است . بعد از سربالایی بزرگ تقریبا در خط الراسی هموار پیش می رویم . از کنار چندین چادر عبور می کنیم . دشت هایی پر از گل های زید و یخچال هایی که هنوز یادگار برف زمستان گذشته را نگه داشته اند در بین مسیر کم نیستند . به جایی می رسیم که تیغه کوه ، حد فاصل بین منطقه مهربان و منطقه مشگین شهر است . قبل از این تیغه چشمه آبی هم هست . نم نم بارانی میزند . ترجیح می دهیم راهمان را ادامه دهیم . از تیغه که رد می شویم هنوز 100 متر پاین نرفته ایم که تگرگی وحشی گریبانمان را می گیرد . فقط آنقدر فرصت می کنیم که زیر اندازمان را باز کنیم و روی سرمان بگیریم تا از آسب احتمالی برخورد دانه های تگرگ در امان باشیم . بادگیرهای نازکی که برای مقابله با نم نم باران دقایقی پیش به تن کرده ایم در برابر سرمایی که یکباره محیط را در بر می گیرد کارساز نیست و بارش سریع تگرگ ، این امکان را نمی دهد که لباس مناسبی بیابیم . تا زمان اتمام تگرگ در همان شرایط منتظر می مانیم . بعد از حدود یک ربع ، تگرگ در شرایطی تمام می شود که تمام بدنمان خیس است و دما بسیار کاهش یافته . سوزش دستانمان ترکیبی از سوزش محل برخورد دانه های تگرد و سوزش ناشی از سرمای هوا روی پوست خیسمان است .

دشت گل های زرد و یخچال ها
دشت گل های زرد و یخچال ها

بلافاصله چادر را برپا می کنیم و با اجاق گاز کوچک آقا هادی ، سعی می کنیم لباسهایمان را خشک کنیم و گرمای از دست رفته بدن را بازیابی کنیم. داخل چادر بخار می گیرد ولی بیون همچنان سرد است . اگرچه بودن در گرمای چادر لذت بخش است ولی زمان کم داریم و ترجیح می دهیم ادامه مسیر دهیم . پایین دست ها باران باریده و زمین گل آلود شده . این مسیر در قسمت بعد از تیغه میانی ، جایی که به سمت مشگین شهر سرازیر می شویم ، هم سنگلاخی است و زیر سازی خوب مانند نیمه مهربان ندارد و هم شیب تندتری دارد . گل آلود شدن مسیر هم مزید بر علت شده است تا رکابزنی در این مسیر آسان نباشد . ولی چشم انداز دشت سرسبز و زیبای مشگین شهر به همراه جنگل های پراکنده ای که در دامن کوه ها دیده می شود بسیار دیدنی و قابل تحسین است . در انتهای سرازیری خاکی به روستای انزان میرسیم که اولین روستای منطقه مشگین شهر از این مسیر است . بعد از این جاده آسفالته است و حدود 25 کیلومتر تا خود مشگین شهر فاصله داریم . ادامه مسیر تا مشگین شهر را در جاده و در زیر نم نم باران ادامه می دهیم . به مشگین شهر که می رسیم هوا تاریک شده است . مردم با آستین کوتاه در خیابان تردد می کندد ولی ما هنوز سرمای تگرگ را در جانمان داریم و هر چه داریم بر تن کرده ایم و باز سردمان است . جایی برای ماندن اجاره می کنیم تا صبح فردا به مسیرمان ادامه دهیم . اجاده سوییت ها در مشگین شهر بسیار پایین است . ما آپارتمانی را به قیمت 50 تومن برای 5 نفر گرفتیم که عالی بود . علی رغم تعجب صاحب خانه درخواست کردیم بخاری را هم روشن کند و کرد .

مسیر روز اول سفر را در سایت ویکی لاک به آدرس زیر می توانید ببینید

View more external

Fountain

مزارع آلان

مزارع آلان
Fountain

آخرای آسفالت

آخرای آسفالت
Fountain

ط

ط
Fountain

بالای اولین گردنه در خاکی

بالای اولین گردنه در خاکی
Fountain

گردنه حاج رشید

گردنه حاج رشید
Fountain

چهار راهی . راه وسطی

چهار راهی . راه وسطی
Fountain

عشایر

عشایر
Fountain

ییلاق-شیب ملایم تر

ییلاق-شیب ملایم تر
Fountain

گون

گون
Fountain

ساری گول

ساری گول
Fountain

برف

برف
Fountain

پایان سربالایی

پایان سربالایی
Fountain

سرپایینی زیبا

سرپایینی زیبا
Fountain

سرسبز

سرسبز
Fountain

اول آسفالت

اول آسفالت

3 comments

 • Photo of hadi1962

  hadi1962 Feb 11, 2018

  هر انچه كه لازم بود اقا ايدين در باره زيبايي هاي اين مسير گفت وفقط بايد همت كنيد و انرا ازنزديك ببينيد
  با سپاس از اقا ايدين كه مارا به قلب سبلان برد تا با انبوهي از خاطرات به ياد ان روزها باشيم

 • Photo of abmah

  abmah Mar 5, 2018

  برنامه سخت ولی زیبایی بود . مخصوصا آنجا که تگرگ گرفت

 • Photo of Oscar Upegui

  Oscar Upegui Mar 7, 2018

  A very good route, accompanied by a very nice photos, Thanks for sharing.

You can or this trail