Moving time  5 hours 20 minutes

Time  9 hours 58 minutes

Coordinates 11365

Uploaded May 23, 2018

Recorded May 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
7,616 ft
3,063 ft
0
13
27
53.5 mi

Viewed 973 times, downloaded 37 times

near Majareh, Ardabīl (Iran)

ماسوله روستای زیبایی است .. بیشتز از آنکه زیبا باشد متفاوت است . با آنچه در جاهای دیگر می توان دید . نزدیک به کوه و هوایی نسبتا خنک در مقایسه با پایین دست ها ، جنگل های زیبای اطرافش و شهری که پلکانی است . خانه ها روی هم ساخته شده اند و بریا جذب مسافر ، چه زیبا و یکدست آراسته شده اند . جاهای کار شده خیلی مد نظر من برای سفر نیست . آنجاها که دست نخورده ترند را دوست تر دارم . ولی جاهایی هم باید باشد بریا گذاشتن جلوی مهمان . همچنان که مهمان های خارجی مان کیف م یکردند از بودن در ماسوله . شهری متفاوت از آنچه قبلا دیده بودند . کوچه ها را به اتفاق قدم زدیم و از هر صحنه ای که می شد عکس گرفتند .
مسیر اصلی رسیدن به ماسوله از راه رشت و فومن است .. تقریبا همه از این راه خود را به ماسوله می رسانند . ولی همین راه را بعد از ماسوله که ادامه دهید ، جاده خاکی می شود .و تا بالای کوه ها ادامه پیدا می کند . آنجا که بلندای البرز را رد می کند و در آنسوی کوه در دامنه جنوبی کوه ها در ارتفاعی نسبتا زیاد ، تا خلخال ادامه می یابد . و طبیعتا از همین راه می شود از خلخال به ماسوله رسید .
یک روز از سفرمان را به علت بارندگی تغییر دادیم و مسیر ناورود به خلخال را رکاب نزدیم . در عوض با ماشین خود را به مجره رساندیم . آنجا که راه ماسوله و اسالم از هم جدا می شود . از اینجا تا خلخال 10 کیلومتر بیشتر نیست . ما از اینجه رکابزنی را شروع کردیم . البته بعد از اینکه صبحانه را پیش علی آقا ، مغازه دار با ذوفی که در این سه راهی بساط دارد خوردیم. برایمان نان تازه سفارش داد از ده آوردند . بساط چایی اش براه بود و خودش هم بسیار خوش مشرب . از مجره که استارت زدیم ، جاده سرازیر بود و آسفالت . اطراف گل های زرد فراوان بود ولی پر نبود آنطور که باید . زود بود . البته امسال هوا سرد است وگرنه کلا زمان خوبلی است این زمان . امسال سرما مردم این منطقه را خیلی اذیت کرده . در کل راه درختان گردو با برگ های سیاه شده از سرما دیده می شوند . اهالی می گفتند کلا هیچ میوه ای نداریم امسال . این منطقه باغ زیاد دارد و میوه در سید درآمدشان مهم است . مخصوصا گردو. .
در این مسیر روستاهای بزرگ و کوچک زیاد است . در فواصل نه چندان زیاد از میان ده ها رد می شویم . بزرگترینشان کلور است . به کلور که رسیدیم بازار هفتگی وسط شهر براه بود . خود جاذبه ای است این بازارهای هفتگی . دیدنی بود . در کنار مغازه ای برای تجدید قوا ایستادیم و اطرافمان پر شد از بچه های ده . اینجا زبانشان اکثرا تاتی است . بزرگترها همه شان ترکی بلدند و عالی صحبت می کندد. کوچکترها کمتر .
روستای بزرگ بعدی شال است . در ادامه مسی ر، سربقالایی شروع می شود . سربالایی نسبتا خوب و نفس گیری هم هست . راه هم تا جایی آسفالت شده و در ادامه ، ماشین های راهسازی در حال کارند . خاکی خوبی دارد و به نظر می رسد تا مدت کوتاهی کار آسفالت آن هم بپایان برسد .
کمی مانده به گردنه ف قهوه خانه ای کنار راه است . من عقب تر از همه بودم . دیدم بچه ها ایستاده اند . من هم رفتم . دیدم آقا هادی با پیرمرد قهوه خانه دار خوش و بش می کنند و از خاطرات سفر 5-6 سال قبل آقا هادی می گویند . پیرمرد یادش بود . سر صحبت را با او باز کردیم . گفت بیش از 150 سال است که خانوادگی این قهوه خانه را دارند . قبلاا مسیر تردد کاروان ها بود از شمال به خلخال و برعکس که تبادل مایحتاج می کردند . گفت بعدها دیگر از این مسیر ، تبادلی نمی شود . فقط کوه نوردها می آیند و مسافران گذری . جای خواب هم دارد . مشتری های خاصی دارد که می آیند در این گوشه خلوت و دنج به دور از همه چیز چند روزی را استراحت می کنند . اطراف قهوه خانه کوه های پر برکتی دارد و پر است از آویشن و امثالهم .. من آرام می رفتم و سعی میکردم زیباییها را مزه مزه کنم . از گروه عقب تر بودم . ولی نشد که نایستم و بقچه ام را از آویشن هایی که کنار جاده چشمک می زدند پر نکنم .
بعد از قهوه خانه ، ماجلان است و دیگر هیچ تا خود ماسوله . از ماجلان به بعد ، راه باریک تر می شود . کوه را دور می زنیم و از شکافی که در کوه ها ساخته اند وارد دنیای ابرها می شویم. آن سوی کوه ها پر ابر است . از بالا ابرها را می بینیم و کم کم که ارتفاع کم می کنیم وارد ابرها می شویم . خیلی غلیظ نیست و می شود در مه سبک ، جنگل هایی را که کم کم شروع می شوند را دید . گل های گاوزبان که همه جا پر اند . من نمی شناختم این گل ها را . امیر از خانواده ای که مشغول چیدن بودند پرسید . ما هم بی نصیب نماندیم و در فرصتی که آقا هادی ، لنت هایش را عوض می کرد ، امیر از این گل ها چید .
پایین تر از مه ف هوا گرم بود . ابرها بالا ماندند و ما سمت ماسوله سرازیر شدیم . خانه معلم که هدف اولیه ما بود برای مجردها اتاق نداشت . خانه دو طبقه ای گرفتیم که هر طبقه اش یک اتاق داشت . مستقر شدیم چه مستقر شدنی . اگرچه اولین کوچه روستا بودیم ولی بالا بردن چرخ ها از 30-40 پله ای که شیبشان هم خیلی تند بود ، بعد از 70-80 کیلومتر رکابزنی ، خسته کننده بود .
آماده شدیم و به گشت شهر رفتیم . غذا تا افطار نبود و تا افطار هر چه از شهر می شد دید را دیدم . شام را به دیزی و آش مهمان کردیم خودمان را . خیلی هم چسبید .
.
برنامه روز بعد ما از ماسوله تا قلعه رودخان و رشت بود . شب استراحت کاملی کردیم . خستگی را در ماسوله گذاشتیم و بعد از صرف صبحانه عدسی آیدین پز که با آویشن تازه معطر شده بود ، از ماسوله بیرون زدیم .
پ.ن :
راه ماسوله به خلخال را با ماشین شخصی هم می توانید بروید .
مسیری از سمت زنجان و آب بر هم هست که در نهایت به این راه می رسد و از آنجا هم می توانید به ماسوله برسید .
نرسیده به شال ،مسیر دو راهی می شود و می توانید از آنجا به سمت گیلوان و ماسال هم بروید .
مسیری که ما آمدیم در کنار رودخانه ای است که از سمت خلخال شروع شده و به سمت کلور و از آنجا به سمت زنجان می رود . این رودخانه یکی از سرشاخه های سفید رود و قزل اوزن است . جایی که جاده اصلی از رودخانه جدا می شود و ارتفاع می گیرد ، مسیری خاکی در امتداد رودخانه ادامه پیدا می کند که با ادامه آن می توان به دشت طارم رسید . این مسیر ، برای برنامه ای دیگر عالی است .

View more external

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

قهوه خانه سیبله با قدمت ۱۵۰ سال

Photo

شماره قهوه خانه سیبله

شماره قهوه خانه. ۰۴۵۳۲۴۷۵۳۵۰ آقای سیبله
Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

سوییت اقامتی ما

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

2 comments

 • Photo of maryamshirazi

  maryamshirazi May 30, 2018

  مسیر زیباییه .

 • Photo of abmah

  abmah Jun 1, 2018

  خسته نباشید همرکابان

You can or this trail