Time  5 hours 37 minutes

Coordinates 1579

Uploaded September 9, 2017

Recorded September 2017

-
-
1,343 f
173 f
0
2.7
5.4
10.77 mi

Viewed 612 times, downloaded 20 times

near Podima, İstanbul (Türkiye)

YALIKÖY
Eskiden Podima adı ile bilinen Yalıköy, Cumhuriyet Dönemi öncesinde çok fazla sayıda Rum nüfusa ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde köyün çevresinde yaklaşık olarak 1.614 kişilik bir nüfus yer almaktadır. Köyün etrafında ki nüfus, 2013 yılında yapılan son sayımda belirlenmiştir. Günümüzde köyün etrafında Makedon ve Arnavut göçmenler halen yaşamlarını sürdürmektedirler.
Köy sakinleri balıkçılık ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamışlardır. Köylüler en büyük geçim kaynaklarını ise köyün etrafında yer alan geniş ormanlık alandan karşılamaktadırlar. Ayrıca köyün çevresinde yer alan yürüyüş ve avcılığa müsait alanları ise şehrin orta ve yüksek gelirli bireyleri için bir hafta sonu kaçamağı imkanı oluşturmaktadır.
Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul ‘un dibinde adeta saklı kalmış, izole bir bölgedir. 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edildikten sonra ziyaretçileri de artmaya başlamış. İstanbul Gezi Rehberi hazırlarken bölge hakkında bilgi sahibi olmadığımızdan buraya yer vermemiştik.

Burayı keşfettiğimiz gün günü birlik gidip gelelim diye düşünmüş olsak da aslında burada muazzam güzellikte kamp ve deniz tatili yapılabilir diye de düşünmüyor değilim. Benim gibi düşünenler de çok olsa gerek ki bölgede konaklama, restoran vb. bir çok şey düşünülmüş.

Çilingoz Tabiat Parkı Çatalca – Saray yolu üzerinden Binkılıç istikametine (karadenize doğru) gidilerek ulaşılabiliyor. Saray yolundan sonra sürekli olarak orman yolunda ilerliyorsunuz. Yol üzerinde piknik ve yürüyüş yapabileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Yol kenarında birkaç yerde çeşme de denk geldi.

Yolların kısmen bozuk olması sebebiyle biraz sancılı bir yol deneyimi yaşamış olsak da gördüğümüz manzara Çilingoz Tabiat Parkı hakkında güzel düşünceler ve güzel deneyimler yaşamamıza vesile oldu.

Çilingoz Tabiat Parkı aslında iki alandan oluşuyor. Deniz kültürünüz yoksa kumsalın arka tarafında ücretli kamp alanları bulunuyor. Burada daha çok mangal, piknik türü etkinlikler gerçekleştirilebiliyor.

Plaj tarafında ise yay şeklinde kumsalı bulunuyor. Özellikle sabah saatlerinde oldukça sakin olsa da öğlene doğru ciddi bir kalabalık ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

View more external

panorama

kuzuludere

kuzuludere
Bridge

kopru

kopru
panorama

1. mola

1. mola
panorama

geri dönüş yolu yapilabilir

geri dönüş yolu yapilabilir
panorama

selale

selale
fountain

yol

yol
panorama

Kamp yeri

Kamp yeri
panorama

donus yeri

donus yeri
panorama

Kamp yeri

Kamp yeri
panorama

oglen molasi 11 km

oglen molasi 11 km
panorama

ormanici yol

ormanici yol

Comments

    You can or this trail