Download

Distance

13.67 mi

Elevation gain

4,662 ft

Technical difficulty

Difficult

Elevation loss

4,324 ft

Max elevation

6,523 ft

Trailrank

32

Min elevation

2,369 ft

Trail type

One Way
  • Photo of Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Photo of Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Photo of Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Photo of Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Photo of Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Photo of Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021

Time

7 hours 47 minutes

Coordinates

1839

Uploaded

March 14, 2021

Recorded

March 2021
Be the first to clap
Share
-
-
6,523 ft
2,369 ft
13.67 mi

Viewed 271 times, downloaded 9 times

near Virovo, Општина Демир Хисар (Република Северна Македонија)

Планинарска акциja дел од Планинарскиот предизвик „12 Врвови“ која ќе ја одржиме на 03.04.2021 - со сопствен превоз (свои возила).


Врв 7/12: СТАЛЕВ КАМЕН на ПЛАКЕНСКА ПЛАНИНА (1999 м.н.в) - 03.04.2021


Одиме низ густите гори на Плакенска Планина, дел од планинскиот венец Бигла, во областа Железник - Демирхсарско, да го искачиме највисокиот врв Сталев Камен висок 1999 метри надморска височина, од кој и движејќи се по целиот срт од север кон југ ќе имаме извонредно прекрасна глетка на двете големи македонски езера, Охридското и Преспанското Езеро, како на дланка, во еден кадар (со надеж на ведри временски услови).ТУРА: с. Базерник - врв СТАЛЕВ КАМЕН - планинска куќа во месноста Еврејка - с. Вирово


Должина: 22 километри

Опис на патеката: Тргнуваме од селото Базерник и искачувајќи се крај долината на реката и низ густата букова гора во југозападен правец, достигнуваме до планинскиот срт на главното протегање од каде го искачуваме врвот Сталев Камен, продолжуваме кон југ до месноста Еврејка, каде гостољубивите и трудољубиви мештани до Вирово градат планинска куќа, во која ќе не почестат со гравче, а ние како прилог за доизградба на оваа прекрасна планинска куќа ќе оставиме по 100 денари од човек.

Comments

    You can or this trail