Moving time  one hour 40 minutes

Time  6 hours 53 minutes

Coordinates 1287

Uploaded May 13, 2018

Recorded May 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
205 ft
-2 ft
0
1.2
2.3
4.64 mi

Viewed 1902 times, downloaded 49 times

near Siğacık, İzmir (Türkiye)

Sığacık ile Azmak Koyu arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Yarımada İzmir projesi kapsamında gerçekleştirilen "Efes-Mimas Yolu" işaretli patikası var. Kolay yürünebilen, 8 km uzunluğunda ve çevrenin güzel koylarını tepeden izleyebileceğiniz bir parkur.
Biz bu işaretli patikanın bir bölümünde yürüdükten sonra, parkurdan ayrıldık ve kıyıdan Azmak Koyu'na yürümeye kara verdik. Çamcaz Koyu'nda biraz yüzme molası verdik. Çamcaz Koyu'ndan sonra 1,5 km daha yürüyerek Kokurdak Koyu'na inmek için,patikadan ayrıldık. Koya kadar biraz çalılık ve pek yürünmemiş bir patikadan Kokurdak Koyu'na indik. Küçük, bakir bir koy.
Buradan sonra Azmak Koyu'na kadar kıyıdaki kayalıklardan ve belirli belirsiz patiklardan yürüyerek parkuru tamamladık.
Özellikle Çamcaz ve Aktaş koyları çok güzel. İyi ki kara yoluyla ulaşılamıyor. Buna rağmen denizden gelen atıklar bu koyları fazlasıyla kirletmiş. Azmak Koyu ise, kara taşıtlarıyla buraya gelen günübirlik tatilcilerin katkılarıyla daha fazla nasibini almış.
Parkur kısa, parkur boyunca Sığacık'tan sonra hiçbir yerde içme suyu ve alış veriş yapılacak büfe, bakkal vb yok. Bu nedenle burada yürüyecek arkadaşlar önlemini yürüyüşe çıkarken almalıdır.
İşaretli parkurda yürüme engeli olmayan, her yaştan doğa severler kırmızı-beyaz boyalı (Efes-Mimas Yolu) işaretleri izleyerek yürüyebilir. Parkur boyunca ağaç yok, tamamında maki türü çalılıklar ve gevenler var. Fazla yokuş ve tırmanma yok, genellikçe yatay yürünüyor.
Waypoint

SIĞACIK

Panorama

GİRLEN KOYU

Beach

ÇAMCAZ KOYU

Panorama

KOKURDAK KOYU

Panorama

KIYI PATİKASI

Cave

MAĞARA

Beach

AKTAŞ KOYU

Panorama

AKTAŞ KOYU-AZMAK KIYI PATİKASI

Beach

AZMAK KOYU

1 comment

 • Photo of MUSTAFA KARTAL

  MUSTAFA KARTAL May 28, 2018

  I have followed this trail  verified  View more

  Harika

You can or this trail