Time  7 hours 33 minutes

Coordinates 841

Uploaded September 17, 2017

Recorded September 2017

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
323 ft
105 ft
0
1.4
2.8
5.56 mi

Viewed 12519 times, downloaded 66 times

near Siğacık, İzmir (Türkiye)

Küçük grubumuzla, önce Sığacık Kaleiçi pazarını gezdik. Sığacıklı kadınların ürettiği kahvaltılık elişi yiyeceklerimizi aldık. Kahvaltımızı yapıp Sığacık'tan yürüyüşe başladık. Sığacık mezarlığını geçip kuzeydeki tepedeki patikalardan devam ettik. İşaretli patika biraz sağımızda kalıyordu ama, biz tepeye çıkmayı tercih ettik.
Tepeden batıya doğru bakınca aşağıda küçük, nefis Çamcaz Koyu'nu gördük. Gevenler ve makilikler arasından doğruca koya indik.
Çamcaz: Pırıl pırıl bir deniz, küçük, sakin bir koy... Sadece yürüyerek, teknelerle, ve yatlarla denizden gelen ziyaretçiler buranın sakinleri. Motorlu kara taşıtlarının buraya ulaşamaması koyun temiz kalabilmesinin en güzel nedeni. Koyun güneyindeki kayalıklarda ikinci dünya savaşından kalma bir top mevzii var. Bu güzel koyda biraz deniz molasından sonra yine gevenli, makilik bir patikadan Aktaş Koyu'na geçtik.
Burası da bir önceki koya benzer bir koy. Bu koyda, Sığacık'tan gelen gezi teknelerinin yemek müzikleri (!) eşliğinde yemek molamızı yaptık. Yemekten önce ve sonra bolca deniz banyosu...
Moladan sonra patika ve bahçeler arasındaki yollardan Azmak Koyu'na geçtik.
Azmak Koyu'nun, güzel kumu olan uzun bir plajı var. Bu koyun güney ucundaki kayalıklarda da eski bir top mevzii bulunuyor. Plajın güneyinde, Azmak deresinin berrak suyu denize ulaşıyor. Tabii, Azmak Koyu'na türlü kara taşıtı geldiği için pek sakin ve temiz bir koy değil. Mangal dumanları ve kokuları akşam saatlerinde bile her yanı sarmış oluyor.
Günübirlik tatilciler bu koyun müdavimleri. Plaj çok kalabalık oluyor. Hele gün, pazar olursa...
Parkur kısa ve kolay bir parkur. Ağaç ve orman yok. İçme suyu kaynağı yok. Alış veriş yapılacak bir satıcı, yemek yenebilecek bir restoran, büfe vs yok. Bu koşulları göze alıp, her ihtiyaç malzemesini çantaya koyarak bu parkura gidilmelidir. Sıcakta yürümeye alışkın olanlara yaz mevsiminde gitmelerini öneririm. Bunun dışında, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında yürümek zevkli olur.
Panorama

SIĞACIK

Tree

SIĞACIK MEZARLIĞI

Panorama

ÇAMCAZ KOYU

Beach

AKTAŞ KOYU

River

AZMAK

Bridge

AZMAK KÖPRÜSÜ

Beach

AZMAK KOYU

4 comments

 • özgür akşakar Apr 10, 2018

  Merhabalar, sığacıktan sonra bu koylara bisiklet ile ulaşmak mümkün mü? Yoksa taşımak zorunda kalır mıyız. Şahane koylar çünkü tur yapmak isterim. Defalarca sığacık, demircili koyu turları yaptım.

 • Photo of Işık Kavalcı

  Işık Kavalcı Apr 10, 2018

  Bisikletle bu koylara ulaşmak çok zor. Patikalar belirsiz ve çalılık. Sığacık'tan sonra Azmak koyuna geçebilirsiniz. Buraya ulaşmakta zorluk çekmezsiniz. Çamcaz Koyu'na da dağ bisikleti ile (biraz sıkıntılı olabilir) gidebilirsiniz. Diğer iki koya bisikletle ulaşmak çok zor olur.

 • özgür akşakar Apr 10, 2018

  Anladım, teşekkürler, mezarlıktan sonra biraz keşif yaparım. Böyle yerler değeri paha biçilmez...

 • therealfixboy Feb 1, 2020

  I have followed this trail  View more

  Easy to find route through the mountains as there are red/white markings.

You can or this trail