Moving time  3 hours 27 minutes

Time  5 hours 58 minutes

Coordinates 1941

Uploaded February 24, 2019

Recorded February 2019

-
-
1,401 f
148 f
0
1.7
3.4
6.79 mi

Viewed 130 times, downloaded 4 times

near Özbey, İzmir (Türkiye)

Özbey köyünde sabah çaylarımızı içtikten sonra, Metropolis antik kentine yürüdük.
Metropolis içinde 2,5 km kadar yürümek gerekiyor. Yürüme yolları özenle yapılmış. Ancak, kenti dolaşmak için biraz tırmanmayı ve zorluğu göze almak gerekiyor. Kente giriş kapısıyla en yüksek yeri (Akropol) arasında 80-90 metre kadar bir yükseklik farkı var. Kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tiyatrosu, mozaikler, hamamları, zengin evi ve kale surları ilk göze gelen yapıları. Bu güzel antik kent içinde en az bir, bir buçuk saat gezmek gerekir.
Antik kent ziyaretimizden sonra, hemen yanındaki Yeniköy'e geçerek cami (1898) ve eski köy çeşmesini de ziyaret ettik. Buradaki cami duvarlarında, köy kahvehanesi duvar ve merdivenlerinde kullanılan köşe ve basamak taşlarını görünce şaşkınlığımızı gizleyemedik. Bunların çoğunun Metropolis kalıntılarına ait olduğunu tahmin eymek hiç de zor değil.
Yeniköy ziyaretimizden sonra, köyün batısındaki zeytinlikler arasındaki patika ve bahçe yollarından dağa doğru yürüdük. Özbey köyünün batısında kalan tepede güzel manzaralı bir yerde bulunan ağıl yanında yemek molamızı verdik. Sonra da ağılın yanındaki tepede bulunan kale surları kalıntılarını da gördükten sonra, Özbey köyüne indik. Toplam 11 km kadar olsa da zevkli ve fazla yorucu olmayan parkurumuzu tamamladık.
Parkur boyunca bir yerde kır çeşmesi var. Her iki köyde de kahvehaneler, bakkallar var. Ekmek, su vs bulmak olanağı her zaman var. Özbey köyüne günün her saatinde Torbalı İzban istasyonundan düzenli yapılan dolmuş seferleri var. Ayrıca sabah ve akşam saatlerinde (ikişer sefer), İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Çaybaşı-Torbalı-Özbey-Yeniköy-Ahmetli-Sağlık" köyleri arasında sefer yapan ESHOT 783 belediye otobüsü ile de ulaşım yapma olanağı var.
Archaeological site

METROPOLİS

METROPOLİS ANTİK KENTİ : Ana tanrıça kenti anlamına gelen Metropolis’in ilk yerleşimi, günümüzden 5000 yıl önce Erken Tunç Çağı’nda Akropol’de kurulmuştur. Yoğun bir etkinliğin gözlendiği Helenistik dönemde, surlarla çevrilmiş, Tiyatro, Stoa, Bouleuterion (Meclis Binası) gibi anıtsal kamu binaları yapılmıştır. Roma Dönemi’nde de gelişmesini sürdüren kentin ekonomisi, sadece tarım ve hayvancılıkla sınırlı değildi. İzmir–Efes yolu üzerinde olmasından dolayı, ticaret ve gümrük en önemli gelir kaynağı haline gelmişti. MS. 1. yüzyılda yaşamış coğrafyacı Strabon’a göre, Metropolis’in şarabı çok ünlüydü. Bu dönemde, özellikle kentin doğu yamaçlarında, imparatorluk geleneğine uygun zengin evleri, atölyeler, dükkanlar, Hamam ve Gymnasium yapıları inşa edilmiştir. (Alıntı. metropolis.web.tr)
Photo

ZEYTİNLİK KULÜBESİ

Yeniköy sırtlarında, çok güzel bir tepede bulunan zeytinlikteki eski, küçük sevimli bir taş kulübe.
Tree

MOLA YER, AĞIL

Photo

ÖZBEY TAŞ EVLER

Intersection

ÖZBEY

Comments

    You can or this trail