Moving time  4 hours 13 minutes

Time  7 hours 11 minutes

Coordinates 2654

Uploaded November 28, 2019

Recorded November 2019

-
-
1,785 f
274 f
0
2.2
4.4
8.88 mi

Viewed 103 times, downloaded 3 times

near Orhanlı, İzmir (Türkiye)

Orhanlı'ya, Cumaovası İzban aktarmadan hareket eden, "829- SEFERİHİSAR-CUMAOVASI AKTARMA" ESHOT otobüsü ile ulaştık.
Parkurumuzu yürümeye Orhanlı (yeni) köyünden başladık. Önce, birkaç yıl önce bölgede çıkan yangınla büyük bir bölümü yanan, Orhanlı'nın güneyinde kalan tepeye çıkmaya karar verdik. Köyün güneyindeki orman yolları ve patikalarda bir süre yürüdükten sonra tepenin eteklerine geldik. Buraya kadar orman dokusu güzeldi. Ancak tepenin eteklerinden, kulenin bulunduğu 545 rakımlı zirveye kadar, batı bölümünün tümüyle yanmış olduğunu gördük. Dik bir yamaçtan, önce bozuk ağaçlandırma yolunu kullanarak tırmanmaya başladık. Yolun yarısına gelmeden, ağaçlandırma yolu bitiverdi. Buradan yangın gözetleme kulesine kadar yanık çam, kocayemiş ve sandal ağaçları arasından yürümek zorunda kaldık.
Dikmen gözetleme kulesi çok güzel bir konumda bulunuyor. Seferihisar ve Akarca sahilleri ile çevredeki birçok yer net olarak izlenebiliyor.
Kuleden sonra doğu yönündeki geniş orman ylounu izleyerek Yeniköy'e yöneldik. İlk kez yürüdüğümüz bu rotada bir iki yerde patikalara girmeyi deneyerek yolumuzu biraz kısalttık.
Parkur boyunca iki adet çeşme gördük. Doğaçlama yürüdüğümüz orman içindeki çeşmenin suyu az, Yeniköy'e inen orman yolu kenarındaki biraz daha fazla akıyordu. Suları berraktı ama, bize tatları pek iyi gelmedi.
Parkur boyunca çok güzel çam ormanları ve güzel manzaralar var. Birçok yerde de dalları meyvelerle yüklü kocayemiş, sandal ve yaban mersini (murt) ağaçları vardı.
Kuleye tırmanma bölümü dışında (bu bölüm oldukça zorlu), parkur çok güzel ve kolay denebilir.
Orhanlı köyünde büyük bir market var. Yürüyüşe başlamadan önce, buradan gün boyunca yetecek tüm ihtiyaç maddelerini alabilirsiniz. Köyde üç dört adet köy kahvehanesi var. Orhanlı'da toplam dört adet yağhane bulunuyor. Yağhanelerden yörenin leziz zeytinyağlarını alabilirsiniz.
Parkurun, bahçe aralarındaki son 3 km kadar bölümünü, (Yeniköy merkezine kadar) yeni yapılan asfalt kaplama yoldan yürümek zorunda kaldık.
panorama

ORHANLI

Intersection

PATİKA GİRİŞİ

River

DERE

panorama

BOZUK ALAN

Bu bölümde patikalar belirsiz. Yanık ağaçlar, çalılar ve kayar özellikte kayalar var. Burada doğaçlama yürüdük.
Summit

DİKMEN KULE

Intersection

PATİKA

Yatay, kısa bir patika ama, yolu yürümekten oldukça daha iyi ve ağaçlar arasında bulunan bir patika.
Tree

BELİRSİZ ALAN/PATİKA

Bu bölümde biraz dik iniş yapmak zorunda kaldık. Patikalar belirsiz olduğu için doğaçlama yürüdük. Tabandaki küçük dereden sonra, doğu yönünde gördüğümüz patikayı izledik. Patika üzerinde suyu çok az akan, çoban çeşmesini gördük.
fountain

ÇOBAN ÇEŞMESİ

Yeniköy orman yoluna inen patika üzerinde bulunuyor. Çeşmeye birkaç yönden keçi patikaları ulaşıyor.
Tree

ORMAN YOLU

Picnic

MOLA YERİ

fountain

ÇEŞME

Intersection

YENİKÖY

Menderes'e bağlı, küçük, güzel bir köy. Köy içindeki yol boyunca köylü kadınlar köyün yerel ürünlerini, kendi yapıp pişirdikleri köy ekmeklerini, bazlama, gözleme, sebze ve meyveleri yıl boyunca satmaya çalışıyorlar.

Comments

    You can or this trail