Moving time  5 hours 41 minutes

Time  8 hours 7 minutes

Coordinates 3162

Uploaded August 3, 2020

Recorded August 2020

-
-
3,079 ft
1,988 ft
0
2.7
5.3
10.62 mi

Viewed 138 times, downloaded 5 times

near Tuzlaşı, Çanakkale (Türkiye)

gezintrek ekibiyle birlikte yürüdük.

darıdere tabiat parkı'nın alt tarafında yer alan açık kamp alanımızdan başladığımız yürüyüş yaklaşık 5 km boyunca mıhlı çayı içerisinden/kıyısından devam etti.
su miktarına bağlı olarak derede suyun içinde yürümeden kayalıklarda ilerlenebilir, biz öyle yaptık. kayalıklarda yürümek kolay değil. doğa yürüyüşüyle arası olmayanlara bu parkuru tavsiye etmem.
çayın üzerinde birkaç yerde küçük şelaleler var, parkurda işaretledim. ayrıca çok sayıda küçük havuzlar/göletler oluşmuş çay üzerinde, buralarda mıh gibi soğuk suya girilebilir. :)
parkurun çaydan sonraki kısmında ise yer yer keçi yolu gibi patikalardan yürüsek de daha çok toprak itfaiye yollarından ilerledik; itfaiye/traktör yolları bana pek keyifli gelmiyor.
dere kısmını yürümek yorucu olduğundan ve parkur planlandığından uzun sürmeye başladığından kestirme yapmak amacıyla son kısımlarda birkaç km boyunca ormanın içinden patikasız, yolsuz yerden yürüdük.

not 1: parkur üzerinde hiç çeşme yok ve mesafe uzun olduğu için yarısından itibaren susuzluk sorunu yaşamak olası. bu nedenle normalde taşıdığınızdan biraz daha fazla su taşımakta ve idareli kullanmakta fayda var.
not 2: parkurun çaydan çıkış noktasından (yol ayrımı 3) ileri gitmeden, geldiğiniz gibi aynen geri dönerek yaklaşık 10 km'lik bir dere yürüyüşü şeklinde de tamamlayabilirsiniz rotayı. birçok kişi için bu şekilde daha tercih edilir bir parkur olacaktır. yine de kayalıklarda bu kadar yürümek yoracaktır.
Intersection

yol ayrımı 1

tek ağacından sağından devam ettik.
Waterfall

şelale 1

küçük bir şelale.
Waterfall

şelale 2

1. şelaleden daha yüksek bir şelale. buranın adının mıhlıdere şelalesi olduğunu sanıyorduk ama aslında mıhlı şelalesi bu bölgede değil, daha aşağıda, denize daha yakın bir yerdeymiş.
Waterfall

şelale 3

şelale 2'nin hemen üstünde yer alan daha alçak bir şelale.
Intersection

yol ayrımı 2

dereden dışarı çıktık ve kısa bir mesafe dere dışından ilerledikten sonra tekrar dereye indik.
Risk

riskli geçiş

yolun çöktüğü bir noktaya rastladık. kaymadan sağındaki patikadan geçebildik ama burası her zaman bu durumda olmayabilir; yol onarılmış da olabilir, orman içinden alternatif kısa bir geçiş yapmak da gerekebilir.
River

gölet

fotoğraftan pek anlaşılmasa da çay üzerinde bunun gibi çok sayıda güzel gölet var. dipteki kayalar ve taşlar güzel su manzaraları oluşturuyor.
Intersection

yol ayrımı 3

çaydan çıktık, dere yürüyüşü burada sona erdi. daha kısa yürümek isteyenler buradan geldikleri gibi geriye dönebilirler.

Comments

    You can or this trail