Viewed 149 times, downloaded 5 times
near Stationsbuurt Noord, Flanders (Belgique)
Viewed 149 times, downloaded 5 times
near Stationsbuurt Noord, Flanders (Belgique)
Als je op de Sint-Michielsbrug staat, kijk dan goed in het water van de Leie of je geen loden kist ziet. Volgens een Gentenaar, Luc Paquet, zou het paneel van de Rechtvaardige Rechters in de Leie liggen, in een loden kist, vlak bij de Sint-Michielsbrug. In de nacht van 10 op 11 april 1934 verdwenen twee panelen van het Lam Gods, het meesterwerk van de gebroeders Van Eyck, uit de Vijdtkapel. Eén paneel werd teruggevonden, het tweede is nog steeds vermist. In de loop der jaren doken verschillende - al dan niet geloofwaardige - theorieën over de vindplaats op. Als daders duidt Luc Paquet de broers Frans en Karel Coppejans aan. Paquet was ooit getrouwd met een achternicht van die broers. Volgens Luc Paquet verborgen de broers Coppejans het Lam Gods voor de Duitsers tijdens de wereldoorlog, en Frans Coppejans had toegang tot de Vijdtkapel, omdat hij regelmatig de staat van het kunstwerk controleerde. Volgens Paquet ontdekte men in Duitsland dat onder de verflaag van 'De Rechtvaardige Rechters' een geheim verborgen zat, het Geheim van de Tempeliers: Christus was niet de kruisdood gestorven. Omdat dat geheim nooit mocht uitlekken, werd in de loge een plan gesmeed. De broers Coppejans stalen de panelen gewoon zelf, en gingen er te voet mee naar kunst- en architectenbureau Bressers in de Hoogstraat, met achteringang aan de Theresianenstraat. In het Sint-Elisabethbegijnhof werd bij lood- en kopergieterij Melis een loden kist gemaakt, die met de stootkar van Karel Coppejans werd vervoerd. Bedoeling was het paneel in een loden koffer in een praalgraf in de Sint-Baafskathedraal te verbergen. Twee oudere vrouwen zouden getuige zijn geweest van het nachtelijke gesleep met de stootkar. De Sint-Michielsbrug bleek een te zware opgave, dus was het plan om onder de brug door naar de brug aan de Hooiaard te gaan. Maar de helling omlaag vlak naast de Sint-Michielskerk was ook te steil, de kar knalde tegen de kademuur, en was kapot. De broers konden dus niet meer verder, en zagen als enige oplossing: de Leie. Daar zou de loden kist nog steeds liggen.
De eerste Floraliën werden in 1809 georganiseerd in de verdwenen herberg Au jardin de Frascati. Deze herberg lag ter hoogte van het kruispunt van de Coupure met de Akkerstraat. Het zaaltje was amper 48 m² groot. De bloemisten konden er een honderdtal zeldzame planten tonen. Er werd een wedstrijd georganiseerd waarbij prijzen en medailles werden uitgereikt aan de bloemisten met de mooiste planten.
De faculteit Bio-Ingenieurswetenschappen – ook gekend als het boerenkot – werd in 1937 gebouwd op de gronden van het beruchte Rasphuis (°1773). In het Rasphuis raspten de gevangenen exotisch hout (uit Brazilië en India). Het vrijgekomen pigment werd gebruikt in de Gentse textielindustrie, die in de 19de eeuw in volle expansie was. De Rasphuisstraat, aan de overkant van de Coupure, is een laatste getuige hiervan.
You can add a comment or review this trail
Comments