Moving time  3 hours 19 minutes

Time  7 hours 2 minutes

Coordinates 2421

Uploaded December 21, 2017

Recorded December 2017

-
-
2,022 f
191 f
0
2.1
4.3
8.58 mi

Viewed 1080 times, downloaded 37 times

near Görece, İzmir (Türkiye)

Menemen'in Görece köyü dağlık alanında kalan Temnos antik kenti çevresinde yaptığımız doğa yürüyüşünün rata kaydı.
Görece köyünden çıktıktan sonra patika ve orman yollarını kullanarak 4 km sonra Eski Görece köyüne vardık. Biraz Eski Görece köyü yıkıntılarını gezdik. Buradan Temnos kalıntılarına yöneldik. Yakında bu antik bölgede kalıntı da kalmayacak gibi... Kaçak kazıcılar her tarafı delik deşik etmiş. Bölgede gezerken dikkat etmezseniz, her an bir kaçak kazı çukurunun dibini boylayabilirsiniz.
Görece köyünden yukarılara çıkıldıkça ağaç dokusu sıklaşıyor. Bölgede genellikle maki çeşitleri, ahlat, meşe ve çam ağaçları görülüyor. Ovaya yakın yerlerde eski ve yeni zeytin ağaçları oldukça çok.
Görece gölüne kadar az bir eğimle sürekli çıkılıyor. Patikalar ve orman yolları güzel. Temnos'un doğusunda kalan, çok sık çam ağaçlarıyla çevrili büyükçe bir düzlük var. Burada bulunan orman yangın havuzunda hiç su göremedik. Alanda, odun kömürü üreticileri çadırlarını kurmuş, her tarafa yayılmış kömür ocaklarından sürekli dumanlar, kömür gazları etrafa yayılıyordu. Öyle ki, zaman zaman nefes almakta zorlanır olduk. Gazlar 4-5 km uzaklıkta bile etkiliydi.
Parkur boyunca iki yerde içme suyu akan kır çeşmesi var. Görece Kale'nin eteklerinde yaptığımız moladan sonra Eğridere köyüne inerek parkuru tamamladık. Bu bölümde de çok güzel çam ağaçları, ormanlar ve çamlar arasında kıvrıla kıvrıla uzanan patikalar var.
Bu bölgede, her yürüyüş grubu için parkur seçenekleri var.
İzmir'den Menemen'e İZBAN trenleriyle, Menemen'den Görece köyüne de ESHOT otobüyle gidip döndük. "755 Nolu Süleymanlı-Menemen Aktarma" otobüsü, Pazar günleri hariç haftanın her günü karşılıklı olarak 45 dakikada bir hareket ediyor.
Parkur yalnız doğa yürüyüşü için değil, (Bazı patikalar yerine orman yolları kullanılırsa) bisiklet sporuna da uygun . Her iki köyde de sabah, akşam çay içebileceğiniz kahvehane var.
Hiç suyu olmayan bir yangın göleti.
Yılın her mevsiminde içilebilir (köylülerin dediğine göre...) suyu akan çok eski bir çeşme. Üç adet taş yalağın her biri, tek parça blok kayadan oyularak yapılmış.
Ağıldaki çobanlardan aldığımız bilgiye göre, bu su kaynağı yılın her mevsiminde akıyormuş. Su berrak ve temiz.
Görece göleti yakınlarından gelen ve İğnedere köyünün içinden geçen dere. Köye girmek için, 3o metre kadar bu dere içinden yürümek zorunda kaldık.

Comments

    You can or this trail