Moving time  4 hours 31 minutes

Time  7 hours 46 minutes

Coordinates 2659

Uploaded March 17, 2019

Recorded March 2019

-
-
1,972 f
180 f
0
2.3
4.7
9.32 mi

Viewed 144 times, downloaded 4 times

near Görece, İzmir (Türkiye)

Görece eskiköy, Temnos yürüyüşümüze Görece köyünden başladık. Görece'den eskiköye giden yol geen yıl yürüdüğümüzde topraktı. Yolun köyden başlayarak 2 km kadar bölümünün asfaltlanmış olduğunu gördük. Bu nedenle en uygun yerden patikalara girdik.
Zeytinlikler atrasındaki patikalardan eski köye ulaştık. Kısa bir terkedilmiş köy ziyareti ve burada yaşayan koyun/keçi çobanlarıyla biraz sohbetten sonra köyden ayrıldık. Köyde akan bir çeşme ile bir de su deposu var. Buradan içme suyu alınabiliyor. Eski köy okulu maalesef çok harap halde ve günümüzde ahır olarak kullanılıyor. Sınıflar, öğretmen odası, müdür odası dahil her tarafında hayvan dışkıları yığılı. Cami de aynı durumda harap, ancak ahır olarak kullanılmamış.
Eski köyden sonra, yine patikalarda 2.5 km yürüyerek Temnos harabelerine çıktık. Temnos tepesinin doğusunda kalan geniş bir çukurlukta odun kömürü ocakları sürekli çalışıyor. Bu nedenle kömür ocaklarının kuzeyinde kalan çeşmeye çıkınca kömür dumanlarından insanın nefes alması zorlaşıyor. Hemen buradan ayrılıp Temnos tepesine çıktık. Tepenin her yerinden çok güzel manzaralar izleniyor. Çevrede çok irili ufaklı taşlar, kalıntılar var. Kalıntılardan çok da fazla kaçak kazıcıların atıkları ve kazdıkları çukurlar var.
Temnos ziyaretimizden sonra, 1,5 km daha yürüyerek yukarıdaki gölete çıktık. Mart ayının güneşli bir gününde olmamız bizim için şanstı. Göletin çevresindeki düzlüklerde irili ufaklı sığırlar, yılkı atları ve tayları baharın keyfini çıkarıyordu. Burası çok güzel bir mola yeri ve kamp için de çok uygun. Göletin kuzeyinde bir kuyu ve çalışmayan bir tulumba var. Kuyunun üzeri iki adet antik kaya mezarı taşıyla kapatılmış.
Göletten sonra Temnos tepesinin batısındaki bir düzlükteki küçük bir gölet yanında öğle molası verdik. Daha sonra çok güzel patikalarda yürüyerek Görece köyüne inerek yürüyüşümüzü bitirdik.
Parkur, yürüme engeli olmayan her doğasever için uygun bir özellikte. 3-4 yerde içme suyu alınabilir. Yiyecek tedariki için Görece köyünde bakkal ve bir kahvehane var.
Görece köyüne Menemen Eshot aktarmadan hareket eden ve Pazar hariç haftanın her günü düzenli sefer yapan 754 ve 755 hat nolu ESHOT otobüsleriyle ulaşma olanağı var.
İyi yürüyüşler.
Photo

GÖRECE

panorama

ESKİ KÖY

fountain

ÇEŞME-KÖMÜR OCAKLARI

Photo

TEMNOS KALE

Lake

GÖLET

panorama

PATİKA

Picnic

MOLA YERİ

panorama

AĞIL

Lake

GÖLET

Tree

PATİKA

Intersection

PATİKA GİRİŞİ

Waypoint

GÖRECE KÖY MERKEZİ

Comments

    You can or this trail