Moving time  5 hours 18 minutes

Time  9 hours 9 minutes

Coordinates 2899

Uploaded March 28, 2019

Recorded March 2019

-
-
2,136 f
795 f
0
2.5
5.1
10.17 mi

Viewed 104 times, downloaded 2 times

near Çukur, İzmir (Türkiye)

İzmir'den Çukurköy'e gitmek için önce Menemen'e kadar İZBAN trenleriyle geldik. Buradan 07:35'te hareket eden 758 hat nolu ESHOT belediye otobüsü ile köye ulaştık.
Köy kahvehanesinde çaylarımızı içtikten sonra, şelaleye gitmek için köyün doğusundaki eski taş yola girdik. Taş yol yer yer seller nedeniyle bozulmuş olduğundan kayboluyor. Buradan itibaren patikalardan yürüyerek şelaleye indik. Bu arada irili ufaklı dereleri geçtik. Son aylarda yağan yağmurlar nedeniyle Dumanlıdağ'dan aşağılara oldukça etkili seller gelmiş. Bu nedenle dere yatakları derinleşmiş ve genişlemiş. Çok büyük kayalar aşağılara kadar inmiş. Bu bölümdeki yollar ve patikalar çok taşlık. Botlar mutlaka sağlam tabanlı olmalı. Basit spor ayakkabılarıyla buralarda yürünmemelidir.
Şelalede verdiğimiz yemek ve fotoğraf molasından sonra Karakuzu köyüne gitmek için yola koyulduk. Şelale çevresinin kampçılar, dağcıları, avcılar ve diğer ziyaretçiler tarafından birçok yerde yakılan kamp ve piknik ateşleri yüzünden oldukça kirlendiği görülüyor. Ayrıca, metal, plastik ve köpük piknik atıkları da maalesef çevrede görülüyor.
Şelale ile Karakuzu arasındaki patikalar genelde yatay ve işlek durumda. Patika 10. kilometreden sonra, bir km kadar biraz zor izleniyor. Bu bölümde aşağılara, dereye doğru inmemeye dikkat edilmeli, karşıdaki çeşme ve ağıl hedef alınarak yürünmelidir. Ağıldan sonra Karakuzu'ya kadar rahat yürünüyor.
Karakuzu ile Aliağa arasında düzenli çalışan Aliağa şehiriçi minübüsleri var. Akşam üzeri 17:00, 18:00, 18:30, 19:00 saatlerinde hareket eden minübüslerle Aliağa'ya ulaşma imkanı var. Buradan da tekrar İZBAN trenleriyle İzmir'e...
Fazla zorluğu olmayan, güzel bir yürüyüş parkuru. Özellikle ilkbahar aylarında...
Photo

ÇUKURKÖY

fountain

ÇEŞME

River

DERE

panorama

AĞIL

fountain

SU KAYNAĞI

Waterfall

SUUÇURAN ŞELALESİ

Photo

KÜÇÜK ŞELALE

fountain

ÇEŞME-AĞIL

panorama

MÜŞTAK'IN AĞILI

Waypoint

KARAKUZU

Comments

    You can or this trail