Coordinates 2843

Uploaded October 28, 2016

Recorded October 2016

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
6,997 f
2,837 f
0
4.8
9.6
19.21 mi

Viewed 2113 times, downloaded 111 times

near Shīrīnābād, Golestān (Iran)

زمان پیمایش: هفته آخر مهر
مسافت پیمایش: 10 کیلومتر از نقطه شروع (شروع پیمایش به داخل دره1) تا شیرین آباد
زمان مورد نیاز پیمایش با احتساب استراحت، ناهار، عکاسی: 8 ساعت
ارتفاع در شروع و انتها: 2100 و 900 متر
در ارتباط با نقطه مارک شده(شروع پیمایش به داخل دره2) درانتها توضیح داده شده است. این مسیر تا نقطه (رسیدن به مقصد اصلی . مسیر شاهی) به صورت تخمینی از گوگل ارت و فایل های دیگر به عنوان مسیر جایگزین و بهتر رسم شده است زیرا مسیر پیمایش شده ما از نقطه (شروع پیمایش به داخل دره1) تا رسیدن به نقطه (رسیدن به مقصد اصلی . مسیر شاهی) پرشیب و در برخی نقاط نامناسب بود.
-------------------------------------------------------------------------------------------
نمی دونم اصل ماجرا از کجا شروع شد، فقط اینو می دونم که در زمان مناسب در مکان مناسبی بودم، اواخر مهر، ماه اول پاییز بود که از همهمه و جنجال این تهران لعنتی فرار کردیم و زدیم تو دل این زردا و نارنجیا، که امسال یه کمی زودتر رنگ عوض کرده بودند و با حضور خورشید و یه نسیمی که درختارو مجبور می کرد باله برقصن، دل و میکندن و چرخ زنان می اومدن که برسن به وصال گلهای زعفرون کوهی که پاییز رو بیشتر از باهار دوست دارن.

تجربه عبور از عرض البرز از مبدا روستای ابر شاهرود به مقصد شیرین آباد علی آباد کتول اونم توی روزای کوتاه پاییزی بس فراموش ناشدنی است. دلم می خواست برم و برم که از خستگی له بشم، برای اینکه لمس کنی باید بری جایی که کسی نباشه تکیه بدی به اون درخت بزرگه و باد برگ ریزونت کنه اونوقته که میفهمی پادشاه فصل ها پاییز یعنی چی وگرنه وسط شهرکه چیزی بجز شلوغی و آلودگی و شب نیست...

برای رسیدن به روستای ابر بایستی ابتدا به شاهرود بروید و بعد از طریق جاده بسطام خود را به این روستا برسانید امکان اقامت در خانه های روستایی و حتی حسینیه این روستا نیز فراهم است. ابر که بی ابرترین روز خودشو در زمان بازدید ما تجربه میکرد در ارتفاع تقریبی 1700 متر واقع شده است، برای رسیدن به شیرین آباد دو راه وجود دارد یکی جاده خاکی که تقریبا همه نوع خودرویی در آن تردد می کند و مسیر کوتاه تری هم هست و دوم راهی در دل جنگل و دره که از میان درختان عبور خواهید کرد و معروف است به راه شاهی یا راه رضا شاهی که بسیار زیباست.

ابتدای مسیر به بالای گردنه و ادامه جاده خاکی، را با وانت طی کردیم جدود 12 کیلومتر،تا نقطه ای که به نام"شروع پیمایش به داخل دره1" مارک شده است ارتفاع 2100، مسیر آبشار شرشر هم در همین راه است که به دلیل کمبود زمان نتوانستیم بازدیدش کنیم باشد برای سفری دگر...

هوس دیدن چشم اندازی که درباره اش شنیده بودیم و بی اطلاعی از مکان شروع مسیر رضا شاهی باعث شد که پیمایش ما از جایی شروع شود که شیب زیادی داشت(شروع پیمایش به داخل دره1) و مسیر نسبتا سختی بود اما با رسیدن به مسیر اصلی تقریبا تمام راه مشخص بود بجز اواخر مسیر که بهتر است در کنار رودخانه حرکت کنید.

روستای شیرین آباد در ارتفاع حدودی 900 متراز سطح دریا قرار دارد ودر تمام مسیر شیب منفی را تجربه خواهید کرد.
نکاتی در ارتباط با پیمایش این مسیر:
این مسیر هفته آخر مهر پیموده شده است و با توجه به ارتفاع این منطقه پاییز وخزان رخ نشان داده است.

اگر قصد اجرای این برنامه را دارین، بهتر است از راهنمایی های محلی ها برای پیدا کردن نقطه شروع پیمایش و ابتدای مسیر شاهی استفاده کنید، تا گرفتار شیب منفی زیاد و بیراهه نشوید، هرچند بیراهه ها بکر و زیبا هستند. البته در فایل GPS مسیری که ما طی کردیم و مسیری که با استفاده از Google earth مشخص شده- که البته پیمایش نکردیم(شروع پیمایش به داخل دره2)- مشخص شده است، که می توانید استفاده کنید.

در طول مسیر چشمه ای که بشود برای مصرف شرب به آن اطمینان کرد ندیدیم ولی در بعضی نقاط آب برای شستشو وجود داشت.

در اواسط مسیر راه پاکوب مشخص و پهنی ممکن است شما را به اشتباه بی اندازد، توجه داشته باشین که در طول مسیر در حال کم کردن ارتفاع خواهید بود و مسیر های پاکوب سربالایی شما را به جاده خاکی ابر- شیرین آباد می رسانند.

View more external

آب و چشمه
End. shirin abad mosque
main road to aliabad city
road
2 way-left
مسیر موسوم به مسیر شاهی Main root
small river
small river
رود کوچک
Abr Village از روستای ابر تا محل پیمایش با وانت طی شد. جاده خاکی با کیفیت معمولی تا محل پیمایش را می توان با سواری نیز طی نمود
شروع پیمایش به داخل دره1
شروع چشم اندازهای جنگلی
shirinabad village
shop in shirin abad
suitable for camping
Suitable for camping مکانی بزرگ و مسطح با چشم انداز جنگلی که مناسب کمپینگ است ولیکن امکاناتی وجود ندارد.
sutanle for camping2
suitable for camping 3
suitable for camping 4
afratakhte village view on top of hill
Ghale Maran View

4 comments

 • Photo of saleh shahi

  saleh shahi Oct 14, 2017

  I have followed this trail  View more

  Wow

 • Photo of zeynab_no

  zeynab_no Nov 25, 2017

  بسیاار عالی بود جنگل پاییزی

 • elahe_pourghadiri Dec 18, 2017

  I have followed this trail  View more

  بسیار عالی و خاطره انگیز بود ...

 • Photo of sanam1981

  sanam1981 Mar 13, 2018

  سلام، این مسیر رو نمیتونم دانلود کنم!!! تو ایران امکان پرداخت هزینه رو نداره انگار!!!؟؟؟

You can or this trail