Download

Distance

6.4 mi

Elevation gain

299 ft

Technical difficulty

Moderate

Elevation loss

341 ft

Max elevation

217 ft

Trailrank

32

Min elevation

0 ft

Trail type

One Way
  • Photo of Rize Merkez Gezi Rotası
  • Video of Rize Merkez Gezi Rotası
  • Video of Rize Merkez Gezi Rotası
  • Photo of Rize Merkez Gezi Rotası
  • Photo of Rize Merkez Gezi Rotası
  • Photo of Rize Merkez Gezi Rotası

Coordinates

232

Uploaded

November 6, 2013

Recorded

November 2013
Be the first to clap
Share
-
-
217 ft
0 ft
6.4 mi

Viewed 2958 times, downloaded 8 times

near Çiftekavak, Rize (Türkiye Cumhuriyeti)

Coğrafi özellik
Çok engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahip olan Rize’nin kıyı şeridinin uzunluğu 80 km, genişliği ise 20-150 m arasında değişmektedir. Yüksek kıyılardan oluşan Rize kıyıları genellikle sade bir görünüşe sahiptir. Kıyı şeridinde yer yer falezlere ve taraçalara rastlanır. Kıyı şeridinin hemen arkasında 150-200 m’yi bulan tepeler yükselir. Bu alandan itibaren Karadeniz’e dökülen akarsular dar ve derin vadiler oluşturur. Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur. Türkiye ormanlarının %25'ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir.
Yüksekliği 3000 m. yi aşan alanlar Rize topraklarının en sarp kısımlarını oluşturmaktadır. Bu alanda Rize’nin en yüksek noktası olan Kaçkar tepesi yer almaktadır.

Rapor
Şehir merkezi çok büyük olmayan bu şirin ilimiz elsanatlarıylada ön plandadır.Ağaç işçiliği,bakır işleme ve hasır örme konusunda ilgi çekici ürünler hediyelik eşyalar üretmektedirler.Zamanınız olursa çarşısını gezmelisiniz.Karadeniz mutfağının zengin örneklerini bulacağınız rize vejeteryanlar içinde mükemmel bir yerdir.Karadenizin horonu, kemençesi ve yöresl lezzetleriyle tanışmanızı sağlayacaktır tadını çıkartmanızı öneririz .

İklim
Rize yöresinde Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Karadeniz ikliminin özelliği, yazları serin kışları ılıman ve her mevsim yağışlı olmasıdır.En soğuk ay ocak, en sıcak ay temmuzdur. Yıllık yağış miktarı 2300 mm. nin üzerinde olan Rize, Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. Rize’de yağış her mevsime dengeli olarak dağılmakta olup kurak mevsimi yoktur. İlde en az yağış ilkbaharda, en çok yağış sonbaharda görülür. Nem oranı her zaman %75’in üzerindedir.

Tarihi yerler
Sarı Ev(Etnoğrafya Müzesi),Kız kalesi (Pazar)

Yeme İçme
Bekiroğlu:Kurufasulye süper .Döner kebab, pide ve sulu yemek servisiyle geniş bir menüye sahip.

Comments

    You can or this trail