-
-
211 ft
-18 ft
0
14
28
56.8 mi

Viewed 3050 times, downloaded 2 times

near Eskipazar, Trabzon (Türkiye Cumhuriyeti)

Rize transit
İyidere,RİZE,Çayeli,Pazar,Fındıklı

Coğrafi özellik
Çok engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahip olan Rize’nin kıyı şeridinin uzunluğu 80 km, genişliği ise 20-150 m arasında değişmektedir. Yüksek kıyılardan oluşan Rize kıyıları genellikle sade bir görünüşe sahiptir. Kıyı şeridinde yer yer falezlere ve taraçalara rastlanır. Kıyı şeridinin hemen arkasında 150-200 m’yi bulan tepeler yükselir. Bu alandan itibaren Karadeniz’e dökülen akarsular dar ve derin vadiler oluşturur. Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur. Türkiye ormanlarının %25'ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir.
Yüksekliği 3000 m. yi aşan alanlar Rize topraklarının en sarp kısımlarını oluşturmaktadır. Bu alanda Rize’nin en yüksek noktası olan Kaçkar tepesi yer almaktadır.

Rapor
Türkiyenin en yağışlı bölgesidir burası.O sebeplede yeşilin tüm coğrafyayı kapladığı görülür. Yol boyunca size eşlik eden tepelerden sahile uzanan dik yamaçlar çay bahçeleridir.Yağış konusunda tedarikli olmakta fayda var.Çünkü her mevsim yağışla karşılaşmak hiçte süpriz sayılmaz.Bölge Karadenizin en karakteristik özelliklerini gösterir.Coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ülkemizde aykırıdır.

İklim
Rize yöresinde Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Karadeniz ikliminin özelliği, yazları serin kışları ılıman ve her mevsim yağışlı olmasıdır.En soğuk ay ocak, en sıcak ay temmuzdur. Yıllık yağış miktarı 2300 mm. nin üzerinde olan Rize, Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. Rize’de yağış her mevsime dengeli olarak dağılmakta olup kurak mevsimi yoktur. İlde en az yağış ilkbaharda, en çok yağış sonbaharda görülür. Nem oranı her zaman %75’in üzerindedir.

Tarihi yerler
Sarı Ev(Etnoğrafya Müzesi),Kız kalesi (Pazar)

Yeme-İçme
Hüsrev Lokantası (çayeli):Kurufasulyesiyle meşhur mekanın sütlacı enfes.
Bekiroğlu:Kurufasulye süper .Döner kebab, pide ve sulu yemek servisiyle geniş bir menüye sahip.

Konaklama
Kaçkar Otel **
Okutur Otel **

Önemli telefonlar
AMBULANS – 112
POLİS İMDAT- 155
ALO TRAFİK- 154
İTFAİYE -110
JANDARMA İMDAT -156
ORMAN YANGINI İHBAR -177

Comments

    You can or this trail