-
-
3,947 ft
2,513 ft
0
16
32
63.06 mi

Viewed 76 times, downloaded 3 times

near Reẕāābād, Semnan (Iran)

اولین توصیف از این روستا همجواری خانه هایی با سقف های گنبدی گلی و شنزار وسیع در شرق روستاست. رضاآباد از غرب توسط رود شور و کوهها محدود شده است. نزدیکی بیش از حد رضاآباد به شنزار جز مهمترین جاذبه­ های گردشگری این منطقه است.

روستای رضا آباد در دهستان خوارتوران، بخش بیارجمند شهرستان شاهرود و درنهایت استان سمنان قرار دارد. جایی نزدیک به مرز استان سمنان و خراسان رضوی. رضا آباد از جنوب به روستای احمدآباد و از شمال به مزینان و داورزن راه خاکی دارد. شاید نزدیکترین شهر بزرگ به رضاآباد جهت خرید نیازهای عمومی سبزوار باشد. رضاآباد یکی روستای عشایری است و از طایفه چوداری هستند. دامداری و پرورش شتر مهمترین منبع کسب درآمد اهالی است. گلیم و سایر دست بافته ها نیز کمابیش هنوز رایج است. به لطف رونق گردشگری، بافت و فروش دستبند هم در محل اقامتگاه­ها جریان دارد. در آمار نفوس و مسکن ۱۳۹۵ جمعیت رضاآباد ۷۹ خانوارو مجموعاً ۲۴۰ نفر شمارش شده است.

زندگی در کنار شنزار مشکلات خود را دارد. باد و طوفان همیشه قادر است که روستا را با قشر شن بپوشاند، خصوصاً این روزها که پوشش گیاهی در منطقه به خاطر چرای بی رویه یا خشکسالی ها هر روز فقیر تر شده و تثبیت شنزار ضعیف تر شده است. اما همین تپه های ماسه ای زیبا در کنار روستاست که هزاران نفر گردشگر را به سوی خود می­کشاند. مشهد، شاهرود و سبزوار جز بزرگترین شهرهایی هستند که مبدا مسافران رضا آباد است.

چند خانه تبدیل به اقامتگاه شده اند و درکنار اقامت وعده های غذای محلی هم ارائه می­دهند. دوغ شتر هم یکی از نوشیدنیهای معروف اینجاست. یکی از غذاهای خوشمزه منطقه “دیگی” است که با گوشت گوسفندی تهیه می­شود.

گشت و گذار در شنزار در همه حال لذت بخش است. از صبح گرفته تا غروب و شب. اگر کمی حوصله داشتین حتماً بالای تپه سنگی مشرف به روستا بروید و منظره رضا آباد از آن نقطه را تجربه کنید.

در نزدیکی رضاآباد پرورش شتر در بیابان بسیار رایج است. در طول شب در جاده شترها معلوم نیستند و برخورد با شتر بسیار خطرناک است. پس با سرعت کم و با احتیاط عبور کنید یا ترجیحاً حرکت را به روز بسپارید.

در رضاآباد مغازه برای خریدهای جزئی وجود دارد. تهیه غذا از اقامتگاه ها نیز امکان پذیر است.

حداقل ۵ اقامتگاه فعال در رضاآباد وجود دارد(سال ۱۳۹۷)، آخر هفته ها معمولاً مسافران تور می آیند و شلوغ تر است. بهتر است برای اقامت در رضاآباد از طریق تلفن هماهنگ کنید. با جستجویی ساده به همه شماره ها دست خواهید یافت.

View more external

Waypoint

اقامتگاه فانوس کویر

Waypoint

اقامتگاه کوروش

اقمتگاه کوروش
Waypoint

بالای تپه سنگی مشرف به روستا

Waypoint

جاده فرعی سرمحیطبانی دلبر

اااا
Waypoint

رضا آباد

Waypoint

رمل رضا آباد

Waypoint

شروع خاکی

Waypoint

چپ رضا آباد

Waypoint

کناره رود

Comments

    You can or this trail